Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Program Czyste Powietrze. Kotły spełniające kryteria

Troska o naturalne środowisko to, wbrew przekonaniom niektórych, nie chwilowa moda, lecz konieczność w dobie narastającego problemu zanieczyszczeń. Jedną z metod zapobiegania fatalnym skutkom nadmiernej emisji szkodliwych gazów – takich jak tlenek siarki i wodoru – jest korzystanie w codziennym życiu z odpowiednich technologii, w tym nowoczesnych kotłów grzewczych. Możemy je zakupić w ramach programu Czyste Powietrze, o ile spełniają jego wymagania.
Czym jest program Czyste Powietrze?
„Czyste Powietrze” to realizowany od 2018 i zaplanowany do roku 2029 program dofinansowań, z którego mogą korzystać osoby fizyczne. Jego celem jest poprawa energetycznej efektywności oraz minimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń, których źródłem jest spalanie paliw w domach jednorodzinnych.
Obecnie blisko 70% domów w Polsce ogrzewanych jest przy użyciu paliw stałych, przede wszystkim węgla – mówi przedstawiciel firmy Stefaniak – W wielu z tych domów wciąż funkcjonują kotły grzewcze starej generacji, które potocznie nazywa się kopciuchami ze względu na towarzyszącą ich pracy bardzo dużą emisję spalin. Współczesne, nowoczesne kotły węglowe to urządzenia odznaczają cesię nie tylko tym, że produkują mniej zanieczyszczeń, ale również są bardziej wydajne – dzięki nim możemy zoptymalizować zużycie paliwa. Program Czyste Powietrze pozwala właścicielom domów rodzinnych wymienić stary, nieefektywny kocioł na nowsze rozwiązanie bez nadmiernego obciążania domowego budżetu i zaciągania kredytów.
Kocioł w dofinansowaniu – jaki wybrać?
Abyśmy mogli w ramach programu Czyste Powietrze korzystać z dofinansowania na zakup i wymianę kotła, urządzenie powinno spełniać szereg warunków, między innymi:
Odpowiednia klasa – kocioł zakupiony w ramach programu musi być zgodny z wymogami stawianymi źródłom ciepła klasy 5 lub wyższej, zawartymi w normie europejskiej EN 303-5:2012 lub nowszej.
Zgodność przepisami określonymi w dyrektywach, tzw. ekoprojektu (ecodesign). Potwierdzeniem zgodności jest w tym przypadku certyfikat.
Spełnienie wymogów prawa miejscowego.
Brak tak zwanego rusztu awaryjnego.
Wybór kotła zgodnego z program wymaga więc od nas dokładnego zapoznania się z ofertą producentów. W razie wątpliwości, czy dany kocioł spełnia wszystkie niezbędne warunki, warto skorzystać z pomocy ekspertów.
Dlaczego warto?
Wymiana źródła ciepła w ramach programu na nowsze to korzyść nie tylko dla środowiska, ale również wymierny zysk dla nas. Przede wszystkim, dzięki dofinansowaniu możemy znacząco zmniejszyć koszt zakupu i wymiany kotła. Ponadto nowoczesne kotły klasy 5 to urządzenia w dużej mierze zautomatyzowane – posiadają zasobnik i sterowany elektronicznie podajnik, który kontroluje ilość spalanego paliwa. Dzięki temu eliminujemy problem, z którym mierzą się właściciele obsługiwanych ręcznie „kopciuchów” – niekontrolowanego i nadmiernego zużycia węgla. Przekłada się to na niższe koszty ogrzewania domu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana