Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Poznaj ramen – „japoński rosół”, który pokochali Polacy
Azjatycka kuchnia uważana jest przez wielu za światową skarbnicę smaków. Nic w tym dziwnego, skoro potrawy wywodzące się z Dalekiego Wschodu to bardzo często dania, których smaki na długo zapadają w pamięć. Doskonałym przykładem takiej potrawy jest niewątpliwie ramen, czyli tradycyjny japoński rosół, którego można skosztować w restauracjach oferujących dania z kraju kwitnącej wiśni. Czym zatem ramen uwiódł podniebienia Polaków?
Co wyróżnia ramen na tle innych azjatyckich zup?
Zupy stanowią ważną część kuchni azjatyckiej. Właściwie każdy kraj potocznie nazywany orientalnym, ma w swojej kulinarnej tradycji mnóstwo przepisów na różnego rodzaju zupy. Znajdziemy tam zupy bazujące wyłącznie na warzywach, mięsie lub rybach, jak też mieszanki wszystkich tych składników. Choć na ogół azjatyckie zupy są szczodrze doprawione rozgrzewającymi przyprawami, to bez trudu znajdziemy także takie, które kuszą łagodniejszym i zbilansowanym wachlarzem przypraw. Ważnym składnikiem zup są dodatki, których obecność sprawia, że są one bardziej sycące. Do tych najpopularniejszych należą różnego rodzaju makarony i kluseczki oraz ryż. Szczególną uwagę warto zwrócić na makarony, ponieważ ramen, właśnie jednemu z nich zawdzięcza swoją nazwę. Jak wyjaśnia ekspert kulinarny z gdańskiego konceptu gastronomicznego Słony Spichlerz:
Choć ramen pretenduje do miana tradycyjnej potrawy japońskiej, to nie jest rdzennie japońskim daniem. Jego ojczyzną są Chiny, skąd w XIX wieku przywędrował do Japonii. Od tamtej pory zyskał tak ogromną popularność, że obecnie to jedno z podstawowych dań Japończyków. Nawet nazwa potrawy nawiązuje do kraju jej pochodzenia i wywodzi się od chińskiego „lāmiàn”, oznaczającego rodzaj makaronu z mąki pszennej. Właśnie ten makaron stanowi ważny składnik dania i decyduje o jego wyjątkowości. Natomiast właściwą bazę zupy tworzy aromatyczny bulion najczęściej przygotowywany na bazie kości i mięsa wieprzowego, wołowego lub drobiu. Tak przyrządzony wywar wzbogaca się dodatkami, które w zależności od regionu i receptury mogą być bardzo różne.
Co sprawia, że ramen zyskał tak ogromną popularność?
Swoją popularność ramen zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest potrawą o ogromnych możliwościach pod względem komponowania smaków. Bazując na esencjonalnym bulionie, wyjątkowo sprężystym makaronie oraz unikalnych dodatkach można stworzyć zupy odznaczające się różnorodnością oryginalnych składników i niepowtarzalnymi smakami. Osoby, które po raz pierwszy mają okazję spróbować ramenu dziwią się, że makaron choć ma przyjemny żółty kolor, to nie zawiera jajek. Wszystko dzięki specjalnej mące pszennej i wodzie o wysokim pH. Trzeba również pamiętać, że tradycyjny japoński ramen to danie, które wymaga nie tylko świeżych składników najwyższej jakości, ale również czasu. W najlepszych restauracjach serwujących ramen jego przygotowanie zajmuje nawet kilkanaście godzin. Czas ten jest potrzebny, aby finalne danie pozostało we wspomnieniach gości na długi czas.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana