Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Posadzki dla przemysłu spożywczego – jak wybrać mądrze?
Przemysł spożywczy jest szczególnie wymagający pod wieloma względami. Obowiązuje w nim ścisła higiena. Powierzchnie powinny być odporne na zabrudzenia, łatwe do czyszczenia i, oczywiście, jak w każdej innej gałęzi przemysłu – bardzo wytrzymałe. Jakiego rodzaju posadzki sprawdzą się najlepiej w zakładach produkcji i przetwórstwa żywności? O tym dalej!
Czym powinna się charakteryzować posadzka dla przemysłu spożywczego?
W przemyśle spożywczym bardzo istotną rolę odgrywają bezpieczeństwo i higiena. Waga przykładana do tej ostatniej jest ogromna, bo i ryzyko jest duże. Wypuszczenie zanieczyszczonej partii towaru może odbić się na zdrowiu konsumentów, narazić ich na choroby, a to pociąga za sobą ogromne problemy prawne i finansowe dla przedsiębiorstwa, które dopuściło się zaniedbań.W zakładach produkcji spożywczej każdy detal ma znaczenie – mówi specjalista z firmy TQS Flooring. – Materiały wykorzystywane na terenie prac muszą być przystosowane do kontaktu z żywnością. Nie inaczej jest z posadzką. Ideałem jest posadzka, która nie zbiera zanieczyszczeń, a doprowadzenie jej do stanu idealnej higieny nie zajmie całego dnia. Nie każdy materiał ma takie właściwości.Na tym nie koniec oczekiwań wobec posadzki dla przemysłu spożywczego. Stosuje się w nim mnóstwo różnego rodzaju kwasów oraz barwników. Posadzka musi pozostawać obojętna na ich wpływ i być odporna chemicznie. Kolejną cechą, której oczekuje się od tego typu posadzek, jest nienasiąkliwość. Dzięki tej właściwości usuwanie zanieczyszczeń płynnych jest ułatwione, ponieważ nie wnikają one wgląd podłoża. Nie ma też obaw o to, że rozlana i wchłonięta substancja stanie się siedliskiem bakterii. Struktura podłogi powinna zapewniać bezpieczne poruszanie się pracownikom. Służą temu odpowiednia faktura nawierzchni oraz powłoki antypoślizgowe.
Jaka posadzka sprawdzi się najlepiej w przemyśle spożywczym?
Czy jest materiał, który spełnia te wszystkie wymagania? Okazuje się, że tak! Pierwsze miejsce na liście idealnych podłóg dla przemysłu spożywczego zajmują posadzki żywiczne. Wykazują one doskonałe właściwości w zakresie higieny – nie przyjmują zanieczyszczeń, pozostają obojętne zarówno na działanie substancji używanych do produkcji żywności, jak i na wpływ środków myjących. Można więc uzyskać niemal kliniczną czystość bez obaw o wytrzymałość podłoża. Dla branży spożywczej rekomendowane są podłogi żywiczne mieszane. Przykładem może być posadzka poliuretanowa z dodatkiem cementu. Jest ona szczególnie godna polecenia z uwagi na właściwości antybakteryjne. Pozwala zachować doskonałą higienę, a jednocześnie powierzchnia antypoślizgowa zapewnia bezpieczeństwo pracowników.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana