Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Podstawowe typy rowerów
Jazda na rowerze jest znakomitą formą aktywności fizycznej. Zgodzi się z tą tezą pewnie większość osób, która kiedykolwiek miała okazję przejechać się jednośladem. Pozostali być może nie trafili na odpowiedni rodzaj roweru, a tych na rynku jest całe mnóstwo. W naszym artykule bierzemy pod lupę kilka podstawowych typów rowerów i sprawdzamy, czym się charakteryzują. Zapraszamy do lektury.
Podstawowe typy rowerówCechy roweru górskiego
Najczęściej spotykanym typem roweru jest rower górski, przeznaczony do jazdy poza asfaltowymi nawierzchniami. Paradoks jest taki, że jest on widoczny głównie w mieście. To prawda – chociaż został wykonany z myślą o jeździe w cięższych terenach, to znakomicie sprawdza się także na miejskich jezdniach i ścieżkach rowerowych. Rower górski cechuje się wyższym profilem i szerokimi oponami – to one właśnie zapewniają bezpieczną oraz wygodną jazdę, ponieważ ich masywność redukuje awaryjność kół na drodze. Należy mieć świadomość, że rower górski niezbyt nadaje się na piknikowe wycieczki poza miasto z całą rodziną. W wyposażeniu nie posiada bowiem ani bagażnika, ani błotników.Trekking czy cross?
Do takowych lepiej nadaje się rower trekkingowy, który choć przypomina rower górski, ma nieco inny osprzęt oraz kąt nachylenia rowerzysty. Tego typu rowery, wyposażone w błotniki i bagażnik, mają większe i węższe opony niż wspomniane wcześniej rowery górskie, co daje większe możliwości podczas rowerowych wycieczek. Dla niektórych nawet komfort jazdy jest wyższy z uwagi na pozycję kierownicy. Można je wziąć na jazdę po asfaltowych ścieżkach lub na wypad po ubitych ścieżkach gruntowych. Warto rozpatrzeć rower trekkingowy jako pierwszy zakup. Co innego rower crossowy, który nie ma zainstalowanych błotników oraz bagażnika (aczkolwiek można je domontować i zrobić z niego jednoślad trekkingowy). Ułożenie ciała na tym rowerze jest nieco inne. Nie wpływa ono jednak na ogólny komfort podczas jazdy. Ponadto rower crossowy umożliwia regulację opon (można zamontować opony zarówno szersze, jak i wyższe), co sprawia, że jazda nim to czysta przyjemność.Do jazdy po mieście
Nie należy zapominać o klasycznym rowerze miejskim, który ceniony jest za miękkie siodełko i wygodę za kierownicą. Jego konstrukcja nie posiada górnej ramy, co ułatwia wsiadanie, zsiadanie oraz samą jazdę. Jest to cecha, która sprawia, że podróżuje nim większość pań. Rowery miejskie mają w dodatku zainstalowane błotniki, oświetlenie oraz koszyk, który pomaga w transporcie np. drobnych zakupów. Zakup roweru nie zawsze jest taki łatwy, jak się wydaje. Kryteriów wyborów jest zazwyczaj kilka. W doborze odpowiedniego typu do indywidualnych potrzeb zawsze mogą pomóc profesjonaliści, którzy znają się na rowerach. Pracują oni w firmie Polbike, która we współpracy z projektantami z Wielkiej Brytanii postanowiła wypuścić jednoślady własnej marki Saveno.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana