Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Podstawowe elementy wykończenia budynku
Zasadniczo budowa każdego domu składa się z dwóch podstawowych faz. Pierwsza z nich to doprowadzenie budynku do tzw. stanu surowego zamkniętego, co oznacza, że ma on już kompletną konstrukcję nośną, dach, stropy, okna oraz drzwi zewnętrzne i jest już dobrze zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych. Druga faza budowy domu obejmuje już tzw. prace wykończeniowe. Co to pojęcie oznacza?
Zakres podstawowych prac wykończeniowych
W istocie definicja tego, co kryje się pod określeniem „ prace wykończeniowe budynku”, jest bardzo pojemna i obejmuje szeroki zakres różnorodnych prac budowlanych. O tym, jakie główne prace należy wykonać jeszcze w domu doprowadzonym już do stanu surowego zamkniętego, opowiadają nam pracownicy firmy P.W. PENDRAGON ADAM STRUDNIAREK z Rudy Śląskiej.W pierwszej kolejności w budynku znajdującym się jeszcze w stanie surowym należy wykonać wszelkie instalacje: wodno-kanalizacyjną, elektryczną, grzewczą, teletechniczną i alarmową. Zrobienie tego zaraz na początku pozwoli większą część różnego rodzaju przewodów i rur schować pod tynkiem. Pierwszy etap tych prac powinien także objąć zabudowę ościeżnic stalowych, aluminiowych lub drewnianych, parapetów oraz wstawienie drewnianej lub aluminiowej stolarki. Kolejnym niezbędnym etapem prac wykończeniowych będzie położenie tynków. Przy ich kładzeniu temperatura na zewnątrz nie może spaść poniżej 10° C. Najpierw tynkuje się sufity, później ściany, a na koniec okolice otworów drzwiowych i okiennych. Wymieniliśmy podstawowe elementy wykończenia budynku. Następnym, równie ważnym etapem jest wykonanie wszystkich prac, które przygotowują podłogę do takiego stanu, aby później można ją pokryć wybranymi okładzinami. Wnętrza naszego domu nabiorą właściwego charakteru po malowaniu i tapetowaniu ścian, położeniu płytek i kafli oraz po ułożeniu podłogowych wykładzin, paneli lub parkietów.
Dodatkowe prace wykończeniowe
Oczekiwanego wyglądu nasz dom nabierze, rzecz jasna dopiero po jego umeblowania. Wcześniej jednak warto wykonać w nim kilka dodatkowych prac wykończeniowych. Bardzo dobrym pomysłem będą tutaj np. rolety lub tzw. screeny na okna, które chronią naszą intymność. Może nie tak ważne w naszej strefie klimatycznej, lecz przydatne latem będą moskitiery. Natomiast zabudowa wszelkich wnęk, a także kuchni wydaje się czymś wręcz oczywistym. Pomysłów na dodatkowe prace, instalacje i urządzenia wiążące się z wykończeniem domu może być bardzo dużo i tylko od inwencji właściciela domu zależy, które z nich zostanę zrealizowane.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana