Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Pielęgnacja okien po okresie zimowym – przydatne wskazówki
Pielęgnacja okien po okresie zimowym to ważna czynność, o której nie należy zapominać. Systemy okienne są szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych właśnie zimą, gdy temperatury często są ujemne, a opady deszczu i śniegu nierzadkie. Proces właściwej konserwacji okien nie jest trudny i nie wymaga od domowników specjalnego wysiłku.
W jaki sposób przygotować się do pielęgnacji okien?
Nowocześni producenci stolarki okiennej dbają o to, aby ich produkty były wytrzymałe i odporne na działanie skrajnych temperatur oraz opadów atmosferycznych. Mimo to również użytkownicy okien mogą w prosty sposób przyczynić się do poprawy trwałości oraz dłuższej żywotności systemów okiennych. Jak to zrobić?
Do prac związanych z pielęgnacją okien po okresie zimowym należy odpowiednio się przygotować. W tym celu warto wybrać się do pobliskiego sklepu, aby zakupić niezbędne środki czystości, wazelinę, silikon oraz smar adhezyjny z teflonem w sprayu.
Od czego zacząć?
Pielęgnację okien po okresie zimowym należy rozpocząć od dokładnego umycia wszystkich okien. To podstawa udanej konserwacji. W zależności od materiału, z którego wyprodukowane są profile, sposób ich czyszczenia może się nieco różnić. Brud z okien PCV usuwa się przy użyciu innych środków chemicznych niż w przypadku okien drewnianych. Niewłaściwy dobór detergentów może przyczynić się do powstania uszkodzeń, zarysowań czy przebarwień mających wpływ na pogorszenie estetyki profili okiennych.
W tym przypadku należy zastosować środki czyszczące przeznaczone do wyrobów z plastiku. Najlepsze są mleczka czyszczące bez rozpuszczalników, które sprawdzą się w przypadku wszystkich białych okien i rolet z PCV, anodowanych okien i drzwi z aluminium oraz okien z poliuretanu. Mleczko COSMOKLAR odznacza się skutecznym i łagodnym dla powierzchni działaniem czyszczącym. Mleczko do czyszczenia jest chemicznie neutralne i zawiera substancje pielęgnujące skórę.
Bardzo ważne jest, aby w przypadku okien PCV unikać materiałów ściernych niszczących powierzchnię. Nie należy używać rozcieńczalników nitrowych, benzyny, kwasu octowego, zmywaczy do paznokci czy środków czyszczących o zapachu cytrusów, które w swoim składzie mają amoniak i siarkę. Nie należy stosować także środków czyszczących o właściwościach piaszczystych lub ściernych, gąbek do szorowania garnków czy innych tego typu akcesoriów. Dotyczy to również szyb.
Zbadanie stanu technicznego okien
Po precyzyjnym umyciu i wyczyszczeniu systemów okiennych należy zbadać stan techniczny elementów ruchomych, czyli przede wszystkim okuć. Okucia i uszczelki to kluczowe elementy, które mają bezpośredni wpływ na szczelność okna. Zimą uszczelki narażone są na działanie trudnych warunków atmosferycznych, przez co pogarsza się ich żywotność.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta z firmy AMB z Poznania, która od ponad 30 lat zajmuje się produkcją stolarki okienno-drzwiowej: Należy skontrolować swobodne wejście skrzydła w ramę przy zamykaniu okna, a także płynność działania i położenie klamki w pozycji zamkniętej (musi znajdować się dokładnie pionowo w dół). W razie potrzeby regulację należy zlecić odpowiednim fachowcom. Zaleca się też posmarowanie wszystkich ruchomych części okucia. Jeżeli po ocenie wizualnej zauważalne są nadmierne oznaki zużycia okuć, należy wezwać serwis okien celem dokonania niezbędnych napraw.
W dalszej kolejności należy sprawdzić uszczelki pod kątem kompletności, funkcjonalności, elastyczności i odkształceń. Zaleca się dwa razy w roku przesmarowanie uszczelek, tak aby zapewnić ich elastyczność. Uszkodzone uszczelki należy wymienić na nowe.
Regularne przeglądy systemów okiennych
W okresach co 3-5 lat w użytkowaniu prywatnym należy zlecać przegląd i regulację okien odpowiednim fachowcom. Często producenci wymagają wykonania takiego przeglądu w terminie np. do dwóch lat po zamontowaniu okna. Warto z tego skorzystać, ponieważ koszty takiego przeglądu są niewielkie, a koszty napraw bądź wymiany okien zniszczonych przez niewłaściwą eksploatację i brak pielęgnacji są zdecydowanie wyższe. Wszystkie te czynności zapewnią wieloletnie bezproblemowe korzystanie z systemów okiennych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana