Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Paśniki dla bydła i koni. Jakie powinny być?
Wybór paśnika dla hodowanego bydła oraz koni nie jest łatwym zadaniem. Kiedyś paśniki wykonywało się samodzielnie, jednak obecnie nawet w małych i nienastawionych na osiągnie zysków z hodowli gospodarstwach, zastępuje się wysłużone już i często stwarzające zagrożenie dla zwierząt konstrukcje ich nowoczesnymi zamiennikami. Jaki powinien być bezpieczny paśnik dla bydła oraz koni? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?
Paśniki – co decyduje o ich wyborze?
W każdym gospodarstwie hodowlanym musi znaleźć się paśnik; jest on niezbędnym wyposażeniem obory oraz stajni, a także wolnego wybiegu, na którym zwierzęta nie zawsze mogą korzystać z okazji podjadania świeżej trawy.
- Wybierając paśnik, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim liczy się trwałość oraz właściwe wykonanie paśnika, bo te dwie cechy mają ogromny wpływ zarówno na zdrowie zwierząt, jak i stopień zadowolenia ich właściciela. Jakość wykonania konstrukcji też jest niezwykle ważna oraz trzeba pamiętać, że paśnik musi być dopasowany pod względem swojej wielkości do liczny korzystających z niego zwierząt – wyjaśnia ekspert z firmy POWERFARM.
Po pierwsze: właściwe dopasowanie
Paśnik powinien zostać prawidłowo wykonany i dopasowany do hodowanych zwierząt. Tutaj liczy się przede wszystkim to, aby zapewniał łatwy dostęp do paszy i zapobiegał jej marnowaniu.
Paśniki dla zwierząt hodowlanych możemy podzielić na:
- paśniki dla koni,
- paśniki dla bydła,
- paśniki dla cieląt,
- paśniki dla mniejszych zwierząt np. owiec.
Wśród powyższych paśników wyróżnia się konstrukcje, które pozwalają na dostęp do paszy objętościowej różnej liczbie zwierząt. Na rynku dostępne są zarówno paśniki kilku, jak i kilkunastostanowiskowe - warto wziąć to pod uwagę, bo zakup zbyt małego paśnika spowoduje, że zwierzęta zaczną rywalizować ze sobą o dostęp do pożywienia, co może skończyć się np. ranami i urazami.
Po drugie: materiał, z którego wykonany jest paśnik
Obecnie najchętniej wybierane przez właścicieli zwierząt hodowlanych są paśniki galwanizowane. W przeciwieństwie do popularnych przez wiele lat konstrukcji drewnianych są one o wiele bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych i bezpieczniejsze dla zwierząt, bo nie zranią się one np. wystającym gwoździem.
Po trzecie: przeznaczenie
Paśniki stosowane są zarówno we wnętrzu obór i stajni, jak i na wolnym powietrzu. Wybierając paśnik, który ma zostać ustawiony na wybiegu, warto wziąć pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne i zdecydować się na zakup zadaszonej konstrukcji, która ochroni paszę przed deszczem lub śniegiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana