Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Oznaki starzenia się twarzy. Jak je rozpoznać i zniwelować?

Spis treści
- Endogenne i egzogenne starzenie się skóry
- Pierwsze oznaki upływającego czasu
- Sposoby przywrócenia skórze młodego wyglądu
Czas rozpoczęcia procesów starzenia oraz tempo pogłębiania się objawów zależne jest od wielu czynników. Kluczową rolę pełni indywidualny dla każdego genotyp, a także styl życia. Nie bez znaczenia jest rodzaj diety, nadmiar stresu oraz rodzaj stosowanej pielęgnacji. Choć nie da się całkowicie zahamować objawów starzenia się skóry, można w znaczny sposób zmniejszyć ich widoczność. W artykule wyjaśniamy, jakie oznaki sygnalizują zmiany wynikające ze starzenia się skóry, i wskazujemy, jakie działania i zabiegi pomogą je zmniejszyć.
Endogenne i egzogenne starzenie się skóry
Wyróżnia się dwa rodzaje starzenia się skóry. Do czynników endogennych należą te związane z wiekiem, funkcjonowaniem układu hormonalnego oraz genami. Od nich zależny jest nie tylko wiek, w którym pojawią się pierwsze oznaki starzenia się, ale również to, w jakim miejscu oraz jak będą wyglądać. Genotyp odpowiada za to, w jaki sposób będą przebiegać procesy starzenia i które zmarszczki pojawią się jako pierwsze. Czynniki endogenne związane są ze środowiskiem, w którym żyjemy. Wpływ na stan cery ma między innymi promieniowanie UV, niewłaściwa dieta uboga w witaminy i makroelementy, zanieczyszczone powietrze i dym papierosowy. Nadmierna ekspozycja na te czynniki przyspiesza naturalne procesy starzenia się skóry.
Pierwsze oznaki upływającego czasu
Z wiekiem następuje mniejsza aktywność fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję elastyny i kolagenu. Jak wyjaśni gabinet laseroterapii Lasermedica, mniejsza ilość tych dwóch składników skóry prowadzi do obniżonej gęstości tkanki podskórnej. Dlatego pierwszym objawem starzenia się skóry jest jej nadmierna suchość. Skóra stopniowo pozbawiana jest jędrności i elastyczności. Pod oczami pojawiają się sińce nazywane również dolinami łez. Zarówno oczy, jak i usta otaczają powierzchowne zmarszczki mimiczne. Nie tylko na skórze twarzy, ale całego ciała pojawiają się przebarwienia i pękające naczynka. Brak reakcji na pierwsze oznaki starzenia się skóry doprowadzi do przyspieszenia procesów i uwydatnienia ich efektów.
Przeczytaj również: Cięcie i spawanie laserowe 3D – nowoczesne metody obróbcze
Sposoby przywrócenia skórze młodego wyglądu
Efekty rozpoczętych już procesów starzeniowych można odwrócić za pomocą zabiegów laserowych. Rynek oferuje wiele terapii odmładzających – od fotoodmładzania, przez endolifting, po resurfacing i frakcjonowanie, które niwelują już widoczne oznaki starzenia się oraz zapobiegają ich występowaniu. Terapię laserową dobrze jest uzupełnić odpowiednią pielęgnacją i prowadzeniem zdrowego stylu życia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana