Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Otyłość - choroba cywilizacyjna?

Spis treści
Dlaczego otyłość nazywana jest chorobą cywilizacyjną? Otóż coraz więcej ludzi boryka się z problemami nadmiernej wagi ciała. W dużej mierze problem ten dotyczy osób bardzo młodych. Wynika to głównie z tego, że ludzie spożywają ogromne ilości niezdrowych tłuszczów oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. Praktycznie w każdym produkcie znajdują się sztuczne polepszacze, konserwanty czy barwniki. Czym dokładnie jest otyłość i jakie są jej przyczyny?
Otyłość i jej rodzaje
Otyłość oznacza nadmierną ilość tkanki tłuszczowej, jaka została zgromadzona w naszym organizmie. Bardzo często wiąże się to z szeregiem licznych powikłań i konsekwencji oraz wpływa na pogorszenie stanu zdrowia. Otyłość to stan, w którym wskaźnik masy ciała BMI, czyli Body Mass Index jest większy niż 30. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała ją na Międzynarodową Listę Chorób i Problemów Zdrowotnych. Otyłość dzieli się na:
- umiarkowaną, gdy BMI znajduje się w przedziale 30–35,
- znaczącą, gdy BMI znajduje się w przedziale 35–40,
- stanowiącą poważne ryzyko, gdy BMI przekracza wartość 40.
W zależności od przyczyny, która ją wywołuje, wyróżniamy:
- otyłość pierwotną - jej przyczyną są najczęściej czynniki środowiskowe, zbyt mała liczba posiłków oraz spożywanie pokarmów o wysokiej kaloryczności,
- otyłość wtórną, czyli objawową – związana jest z zaburzeniami gruczołów wydzielania wewnętrznego. Bardzo często rozwija się, jako efekt innych chorób.
Otyłość jest jedną z najgroźniejszych oraz najbardziej skomplikowanych chorób przewlekłych, która bez leczenia nie ustępuje, dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy lekarza i dietetyka – podpowiada specjalista z Kliniki Krakowskiej, która oferuje kompleksowe leczenie oraz opiekę najlepszych lekarzy specjalistów i personelu, a także najwyższej klasy sprzęt medyczny.
Przyczyny otyłości
Otyłość to problem XXI wieku, który stale wzrasta. Do jej powstania przyczynia się wiele czynników środowiskowych, psychologicznych, genetycznych i hormonalnych. Świat staje się coraz bardziej zmotoryzowany, większość osób porusza się samochodami, komunikacją publiczną czy elektrycznymi hulajnogami. Wiele prac zawodowych cechuje się niską aktywnością fizyczną. W dodatku po ośmiu godzinach pracy mało kto ma ochotę na spacer, siłownię czy basen, z uwagi na zbyt duże zmęczenie psychiczne. Tak mały brak aktywności może więc wpłynąć na naszą otyłość. Tak samo, jak brak snu czy przewlekły stres, który bardzo często powoduje, że chcemy go po prostu zajeść. Wówczas bardzo często wybieramy produkty przetworzone, niezdrowe lub zawierające czekoladę.
Najczęstszą, a zarazem najprostszą przyczyną powstania otyłości jest spożywanie nadmiernej ilości żywności wysokokalorycznej, niemającej wielu wartości odżywczych. Takie śmieciowe jedzenie sprawia, że zwiększa się odsetek ludzi otyłych. Brak snu natomiast powoduje, że mamy więcej czasu na jedzenie. Inną przyczyną otyłości mogą być zaburzenia psychiczne, hormony czy genetyka. Większą skłonność wykazują osoby z zaburzeniami emocjonalnymi, np. depresją, nerwicą czy zespołem kompulsywnego objadania się, oraz osoby chorujące na niedoczynność tarczycy i inne choroby zaburzające prawidłową gospodarkę hormonalną.
Skutki otyłości i leczenie
Nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2, nadciśnienia, choroby wieńcowej serca czy miażdżycy. Redukcja masy ciała na poziomie około 10 procent nadwagi zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań otyłości, a jeśli już do nich doszło, wówczas powoduje zmniejszenie ich nasilenia. Leczenie otyłości to długotrwały i trudny proces, który wymaga indywidualnego podejścia do każdej chorej osoby, dlatego warto udać się po pomoc do poradni otyłości w Krakowie. Aby zredukować masę ciała, trzeba spożywać mniej kalorii, niż potrzebuje organizm chorego. Jednak te ilości u każdego mogą być inne. Zależą one m.in. od wieku pacjenta, sprawności fizycznej, zaawansowania choroby, rodzaju wykonywanej pracy, oraz innych schorzeń. Lekarz prowadzący w porozumieniu z dietetykiem, powinien ustalić odpowiednią ilość kalorii, które może dziennie zjadać osoba z otyłością, aby uzyskać korzystny efekt leczniczy. Otyłość to choroba, którą trzeba leczyć, a nie od czasu do czasu odchudzać się na własną rękę i stosować diety cud czy głodówkę. Pamiętajmy, że na wizytę u specjalisty nigdy nie jest za późno.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana