Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Obrzeża jako element wykończenia chodnika

Spis treści
- Czym są obrzegowania betonowe do ogrodu?
- Układanie kostki brukowej i wykończenie chodnika obrzeżami
- Czy warto zainwestować w betonowe obrzeża chodnikowe?
Piękny i uporządkowany ogród to marzenie wielu osób. Szczególnie w przypadku dużych działek zagospodarowanie terenu bywa sporym wyzwaniem. Wówczas do wydzielenia stref, gdzie będą znajdować się rośliny, chodnika lub miejsca na odpoczynek warto zastosować elementy wykończeniowe. Jednymi z najpopularniejszych są bez wątpienia ogrodowe obrzeża betonowe.
Czym są obrzegowania betonowe do ogrodu?
Ogrodowe obrzeża to elementy w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach wykonane najczęściej z cementu i specjalnego twardego kruszywa. Ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, czy warunki atmosferyczne mają one obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Przy ich pomocy możliwe jest stworzenie np. specjalnych stref w ogrodzie. Doskonale sprawdzają się przy wytyczeniu:
- rabat kwiatowych,
- upraw warzywnych,
- miejsca grillowego.
Przede wszystkim tego typu elementy betonowe wykorzystywane są jednak jako obrzeża chodników, które zostały wyłożone kostką brukową. W takiej sytuacji stanowią one trwałe oraz estetyczne wykończenie.
- Mnogość wzorów i kolorów obrzeży betonowych sprawia, że nie ma najmniejszego problemu z ich dopasowaniem do stylu, w jakim został urządzony ogródek, czy elewacji budynku, bo często też na takie kwestie zwraca się uwagę – zauważa specjalista z firmy P.H.U. Ditrich.
Układanie kostki brukowej i wykończenie chodnika obrzeżami
Zarówno podczas wykładania chodnika kostką brukową, jak i jego wykończenia przy pomocy obrzegowania, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najważniejszą z nich jest przygotowanie podłoża, które powinno być między innymi dobrze wyrównane. Jednak to nie wszystko. Zanim przystąpisz do pracy, sprawdź, czy wszystkie elementy są dokładnie takie same, a przede wszystkim, czy nie mają żadnych uszkodzeń. To wpłynie na estetykę wykonania.
Często zdarza się, że po ułożeniu obrzeży przy kostce chodnikowej fugowane są wszelkie spoiny. W ten sposób wiele osób chce uniknąć ewentualnego rozwoju mchu w miejscu łączenia powierzchni. Najczęściej do fugowania wykorzystuje się klasyczną zaprawę cementową. Jest to jednak jeden z najczęściej popełnianych błędów. Kilkumilimetrowe przestrzenie powinny być pozostawione bez uszczelnienia. Chodnik jest powierzchnią dość mocno eksploatowaną więc narażoną na ruch. W przypadku, gdyby został wyeliminowany – kostka brukowa lub obrzeża chodnikowe – narażone byłyby na różnego rodzaju uszkodzenia.
Czy warto zainwestować w betonowe obrzeża chodnikowe?
Betonowe obrzeża chodnikowe mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Na plus przemawia wysoka trwałość – w porównaniu np. z obrzeżami produkowanymi przy użyciu tworzyw sztucznych. Te zwykle wytrzymują 1-2 sezony, kiedy obrzegowania betonowe są odporne na uszkodzenia przez długie lata. Nie bez znaczenia jest także sama estetyka wykończenia i to właśnie ona często decyduje o tym, że wybierane jest właśnie to rozwiązanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana