Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Objawy nerwicy, które można złagodzić
Zaburzenia lękowe, potocznie zwane nerwicą, to grupa zaburzeń natury psychicznej. Choroba ta może mieć różne źródła pochodzenia. Najczęściej wywołana jest traumatycznymi przeżyciami, konfliktami rodzinnymi lub wymagającą i stresującą pracą. Stanom lękowym, które odczuwa osoba chora, towarzyszą również objawy somatyczne. Sprawdź, gdzie udać się po pomoc w leczeniu nerwicy i jakie symptomy można złagodzić.
Jakie są najczęstsze objawy nerwicy?
Wyróżniamy kilka rodzajów nerwicy, a każda z nich charakteryzuje się innymi symptomami. Poszczególne zaburzenia lękowe są wywoływane przez konkretne sytuacje lub przedmioty, których osoba chora stara się za wszelką cenę unikać. W niektórych przypadkach napięcie i zmartwienia mogą pojawiać się niewywołane żadnych bodźcem, co może wynikać z zaburzeń stanu układu nerwowego lub cech wrodzonych. Niepokój lub nieuzasadniony stres może występować przewlekle albo nasilać się w zależności od aktualnej sytuacji życiowej. Charakterystyczne dla nerwicy są napady lęku. Trwają zazwyczaj kilka minut i towarzyszą im takie objawy somatyczne jak:
Przeczytaj również: Skąd bierze się nerwica i jak sobie z nią poradzić?
- ból w klatce piersiowej,
- mdłości,
- duszności,
- zawroty,
- pocenie się,
- rozstrój żołądka,
- czerwienienie się.
Jak złagodzić objawy nerwicy?
Niektóre objawy nerwicy mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie osoby chorej. Mowa tu o bardzo częstych i silnych napadach lęku, obniżeniach nastroju, czy długotrwałym napięciu i zmęczeniu. Ponadto, nerwicy może towarzyszyć depresja. W przypadku takiego nasilenia objawów konieczne jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego pod okiem psychiatry. W leczeniu zaburzeń lękowych wykorzystuje się m.in. leki uspokajające, przeciwdepresyjne oraz anksjolityczne. Ograniczają one uczucie lęku, a także inne objawy psychiczne i somatyczne np. kołatanie serca. Warto pamiętać, że leczenie farmakologiczne to jedynie część walki z nerwicą, która łagodzi symptomy, a nie samą chorobę.
Rola psychoterapii indywidualnej w leczeniu nerwicy
Złagodzenie objawów zaburzeń lękowych to tylko część leczenia. Podstawową metodą walki z nerwicą jest psychoterapia indywidualna. Jednym z miejsc, w którym odbywają się tego typu konsultacje, jest Centrum Medyczne Psyche w Łodzi. Podczas terapii psychiatra stara się znaleźć przyczynę nerwicy, a następnie rozpocząć leczenie, które polega na przepracowaniu z osobą chorą konfliktów intrapsychicznych. Spotkania z psychiatrą umożliwiają osobie z zaburzeniami lękowymi zrozumienie siebie i swojej choroby. Jednak głównym celem jest nauka pokonywania lęków. Dlatego pacjent stopniowo pokonuje trudności, które wcześniej go ograniczały, zaczynając od najprostszych czynności. Warto podkreślić, że jest to długotrwały proces, który zajmuje miesiące, a często nawet lata.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana