Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
O czym warto pamiętać przed wejściem do sauny?

Zabiegi nagrzewające w saunie potrafią być prawdziwą przyjemnością i przynosić ciału liczne korzyści. Niestety, wiele osób z własnej niewiedzy pozbawia się zalet przebywania w saunie. Dlatego w tym tekście przybliżymy zasady bezpiecznego, zdrowego i higienicznego korzystania z saun parowej oraz suchej. Co mieć ze sobą, jak się przygotować i na co uważać podczas seansu w saunie?
Zanim wejdziesz do sauny – przygotowania
Aby przebywanie w saunie było bezpieczne i czyste dla wszystkich jej użytkowników, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Warto mieć ze sobą więcej niż jeden duży ręcznik, aby drugi mógł posłużyć, gdy pierwszy zamoknie. W obiektach SPA zawsze należy mieć klapki kąpielowe. Może przydać się też spray dezynfekujący do stóp, który zmniejszy ryzyko infekcji grzybiczej. Ponieważ przed wejściem do sauny należy się umyć i dokładnie wysuszyć, dobrze mieć gąbkę i żel pod prysznic oraz wspomniany już ręcznik.Do sauny najlepiej iść wieczorem, ponieważ taki seans może nieco obciążać organizm – mówi specjalista z firmy Sauny Fińskie. – Z drugiej strony wizyta w saunie odpręża, więc sprzyja wieczornemu wypoczynkowi. Lepiej iść z pustym żołądkiem, najszybciej godzinę po lekkim posiłku.
O czym warto wiedzieć, wybierając się do sauny?
Przed wejściem do sauny należy umyć całe ciało i wytrzeć je do sucha i zdjąć obuwie. Zanim rozłożymy się na ręczniku, należy opłukać siedzisko wodą z węża, który powinien znajdować się na miejscu. Robimy to ze względów higienicznych, aby spłukać pozostałości po poprzedniej osobie, a także przed wyjściem, aby zostawić po sobie czystą łaźnię. Do sauny powinniśmy wchodzić nago. Im mniej dzieli nasze ciało od rozgrzanego powierza, tym lepiej. Przylegające do ciała kostiumy kąpielowe lub ręczniki mogą spowodować oparzenia i utrudniają ciału pozbywanie się toksyn oraz wydzielin, co przeczy idei korzystania z łaźni. Oprócz tego na stroju gromadzą się m.in. pot i łój, które osiadają na saunowych ławkach, co jest wysoce niehigieniczne. Naturalnie, pozbywamy się też biżuterii – szybko by się rozgrzała. W zależności od tego, który typ łaźni wybierzemy, powinniśmy zabrać ze sobą ręcznik lub zostawić go przed wejściem. W saunie parowej momentalnie stanie się on wilgotny, ciężki i nagrzany, a więc zupełnie bezużyteczny. W saunie suchej ręcznik służy nie po to, aby zakrywać nim ciało, lecz po to, aby rozłożyć go na siedzisku. Ciało powinno stykać się z ręcznikiem, nie zaś z rozgrzanymi deskami łaźni. Ponadto wilgotny ręcznik w suchej saunie szybko zmieni ją w saunę parową, a do tego nie należy dopuszczać. Nie spędzaj w saunie więcej niż 15 minut. Nawet 5 może wystarczyć, szczególnie osobie początkującej. Po wyjściu należy wziąć chłodny prysznic i dać sobie czas na odpoczynek oraz zadbać o nawodnienie. Jedna wizyta w tygodniu jest wystarczająca.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana