Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Nowoczesne tekstylia, czyli jakie?
Mówiąc o tekstyliach, najczęściej odwołujemy się do podstawowej definicji słownikowej, która opisuje je ogólnie jako tkaniny i wyroby włókiennicze. Idąc tym tropem, wyobrażamy sobie przede wszystkim odzież i bieliznę pościelową. Tymczasem tekstylia to zagadnienie niezwykle szerokie, które wychodzi daleko poza zakres tradycyjnie rozumianego przemysłu włókienniczego.
Tekstylia – więcej niż nam się wydaje
Większość osób poproszonych o wymienienie co najmniej trzech wyrobów tekstylnych, prawdopodobnie bez zająknienia – i trafnie – wymieniłaby poszewki na poduszki, ręczniki i zasłonki. Myśląc o tekstyliach najczęściej wyobrażamy sobie wyroby bawełniane, które towarzyszyły nam w życiu już od najmłodszych lat. Przyglądając się bliżej zagadnieniu tekstyliów, dotrzemy do informacji o tym, że są to wyroby, które otrzymuje się w procesie przerabiania przędzy z rozmaitych surowców, nie tylko naturalnych. Z włókien chemicznych współcześnie produkuje się miękkie i przyjemne w dotyku tekstylia domowe, ale także mocne kompozyty na potrzeby przemysłu wykonywane np. z włókien węglowych, tkaniny medyczne i wiele, wiele innych.Jakie powinny być tekstylia domowe?
Nowoczesne tekstylia domowe muszą spełniać bardzo wysokie oczekiwania współczesnych użytkowników. W przypadku wyrobów takich jak ręczniki kuchenne czy pościele, wielu klientów wciąż decyduje się raczej na bawełnę. W 100% naturalna tkanina pochodzenia roślinnego ceniona jest przede wszystkim za świetną przepuszczalność powietrza i zdolność odprowadzania wilgoci. Nieco gorzej bawełna wypada pod względem trwałości, estetyki i wrażeń dotykowych. Bywa chropowata i sztywna, podczas prania może tracić kolory i odkształcać się. Dlatego coraz częściej do produkcji wyrobów tekstylnych wykorzystuje się włókna syntetyczne, znacznie łatwiejsze w pielęgnacji i przyjemne w dotyku.Olbrzymią zaletą wykorzystania włókien syntetycznych w produkcji tekstyliów domowych, takich jak narzuty, kapy i koce, poszewki oraz poduszki dekoracyjne czy dodatki do pokojów dziecięcych, jest możliwość uzyskania efektów bardzo atrakcyjnych wizualnie – zauważa ekspert ze sklepu online Homello. W kilku ostatnich latach niekwestionowanym hitem są poduszki i okrycia typu Shaggy, czyli z długim, miękkim włosiem, które są ładne, miłe, a jednocześnie bardzo ciepłe.
Ekologiczne tkaniny syntetyczne
Kolejną barierą, która często zniechęca do kupowania wyrobów tekstylnych z włókien syntetycznych jest troska o ekologię. Tworzywa sztuczne, o których negatywnie mówimy w kontekście opakowań produktów spożywczych i innych, wbrew pozorom nie stwarzają zagrożenia dla środowiska. Oczywiście pod warunkiem, że podczas produkcji takich tekstyliów przestrzegane są ścisłe normy jakościowe. Jeśli nie chcesz ograniczać się do bawełny, ani sięgać po tkaniny z włókien zwierzęcych (wełna, angora, moher), szukaj tekstyliów pochodzenia syntetycznego, ale opatrzonych certyfikatem Oeko-Tex Standard 100 (STeP by Oeko-Tex®). Takie produkty są przyjazne środowisku i pochodzą z zakładów wspierających ideę społecznej odpowiedzialności.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana