Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Nieprzyjemny zapach z samochodowej klimatyzacji. O czym to może świadczyć?

Wielu kierowców ma za sobą takie doświadczenie. Już po kilku kilometrach jazdy z nawiewów klimatyzacji zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach. Powodów może być kilka, ale pewne jest, że przykra woń nie zniknie sama. Należy podjąć wszelkie kroki, żeby przywrócić sprawność samochodowej klimatyzacji. O czym świadczy nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?
Co może powodować nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?
Nierzadko nieprzyjemny zapach pojawia się natychmiast po włączeniu silnika. Jest to bardzo uciążliwe, szczególnie że odór wnika w tapicerkę i nie da się go łatwo usunąć. Taka sytuacja nie tylko zniechęca do korzystania z auta, ale może skutecznie utrudnić jego sprzedaż. Dlatego warto podjąć niezbędne kroki w celu przywrócenia sprawności układu klimatyzacji.
Przeczytaj również: Czy klimatyzacja samochodowa przydaje się zimą?
Klimatyzator chłodzi ciepłe powietrze z otoczenia, co powoduje kondensację pary wodnej na wymienniku ciepła. Jeśli pozostaje wilgotny, stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii zarodników grzybów oraz pleśni. W takim przyjaznym środowisku mogą się bez przeszkód namnażać. Wymiennik ciepła jest ukryty wewnątrz samochodu co powoduje, że trudno zauważyć zanieczyszczenie. Kiedy klimatyzacja nie jest używana, na wymienniku tworzy się warstwa pleśni i grzybów. Ponowne włączenie nawiewu luzuje osad, który wdmuchiwany jest do wnętrza pojazdu. Regularny serwis klimatyzacji samochodowej jest bardzo ważny, ponieważ zanieczyszczenia odpowiadają nie tylko za przykry zapach. Mogą być również źródłem alergii, a nawet poważnych chorób.
Przeczytaj również: Dlaczego należy dbać o stan instalacji klimatyzacyjnej?
Jak zapobiec przykremu zapachowi z klimatyzacji w samochodzie?
Przykremu zapachowi z klimatyzacji samochodowej można zapobiegać. Dobrze jest klimatyzację wyłączyć na krótko przed wyłączeniem silnika. Dzięki temu wilgoć i pozostałość płynu odparuje, a drobnoustroje nie będą miały gdzie się rozwijać. Na rynku dostępne są preparaty dezynfekujące, wpuszczane do układu klimatyzacji. Zaleca się by produkt działać w zamkniętym aucie około kwadransa. W samochodzie nie powinni znajdować się ludzie ani zwierzęta.
Jeśli środki zapobiegawcze nie przynoszą efektów, konieczna jest pomoc specjalisty, szczególnie gdy dostęp do wymiennika ciepła jest bardzo trudny. Profesjonaliści dysponują znacznie mocniejszymi preparatami, ponadto konieczna może być wymiana filtra i uzupełnienie czynnika chłodzącego. W warsztacie Auto-Lux używa się przyjaznego dla środowiska czynnika R1234yf. Czyszczenie i konserwacja układu klimatyzacji zajmuje około godziny. Najlepiej robić to regularnie raz w roku. Szczególnie ważna jest sprawna i czysta klimatyzacja przed dłuższymi wyjazdami z dziećmi i osobami cierpiącymi na alergie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana