Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Nauka jazdy samochodem. Podstawy, które trzeba opanować
Nauka jazdy samochodem osobowym może i nie należy do najtrudniejszych rzeczy na świecie, ale zdecydowanie wymaga wiele praktyki. Szczególnie kursanci prawa jazdy kategorii B, którzy nie mieli nigdy wcześniej do czynienia z samochodem, chcą wiedzieć, jakie podstawy są im potrzebne na sam początek. Jeśli jesteś jednym z nich, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Jak ruszyć samochodem?
Zanim przejdziemy do samej jazdy, musimy opanować ruszanie z miejsca. Dla wielu początkujących kierowców jest to problemem. Auto albo wcale nie chce zapalić, albo często gaśnie. Odpalanie samochodu nie jest trudne, ale wymaga wyczucia. Dlatego nie przejmuj się jeśli podczas pierwszej jazdy, będziesz miał problem z odpalaniem auta lub zgaśnie Ci np. na światłach. Każdy kierowca kiedyś się uczył, a więc pozostali uczestnicy ruchu drogowego Ci wybaczą. Żeby ruszyć, lekko opuść sprzęgło i przekręć kluczyk w stacyjce. Wrzuć na skrzyni biegów jedynkę i jednocześnie dodawaj gazu. Spójrz na wskaźnik obrotów. Przy odpalaniu potrzebujesz ich nie więcej niż 2500. Pamiętaj, żeby nie dodawać za dużo gazu, inaczej poczujesz gwałtowny zryw.
Przeczytaj również: Jak wyglądają kursy na prawo jazdy w ośrodkach szkolenia kierowców?
Obsługa pedałów i zmiana biegów
Kiedy już opanujesz rozpoczynanie jazdy, czas na naukę zmiany biegów. Aby robić to płynnie, oprzyj stabilnie pięty na podłożu. Dzięki temu możesz szybko przenosić stopy z jednego pedału na drugi. Ugnij i rozluźnij rękę. Zapewne, zanim wyczujesz skrzynię biegów minie trochę czasu. Na szczęście czasy kiedy trzeba było mocno szarpać za drążek, już minęły. Wystarczy delikatnie ruszyć nim na wybrany bieg. Z czasem będziesz robić to bez większego zastanowienia, jak automat. Zdecydowanie najtrudniejsze jest skoordynowanie sprzęgła z ruchem dźwigni. Na szczęście obok siebie masz cały czas instruktora jazdy. Warto więc wybrać szkołę jazdy taką jak Asior z Krakowa, w której instruktorzy są doświadczeni i podchodzą do kursantów z życzliwością.
Przeczytaj również: W jakim wieku można przystąpić do szkolenia na prawo jazdy kategorii B?
Parkowanie
Na kursie na prawo jazdy kategorii B będziesz ćwiczyć również parkowanie równoległe. To właśnie ono sprawia kierowcom wiele kłopotów. Instruktor będzie oczywiście chciał, abyś zaparkował pomiędzy dwoma autami. Ustaw się samochodem tak, aby jego tylne koła znajdowały się w jednej linii z pojazdem, który będzie przed Tobą. Następnie skręć koła, jak najbardziej to możliwe, i zacznij cofać. Gdy Twoje światłą będą na wysokości tylnych świateł tamtego samochodu, zacznij kręcić kierownicą w drugą stronę i cofaj. Kiedy znajdziesz się pomiędzy dwoma autami, wyrównaj swój pojazd tak, aby był w odstępach od nich oraz aby stał równolegle do krawężnika.
Przeczytaj również: Prawo jazdy kategorii C i C + E – jak je zdobyć i jakie daje uprawnienia?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana