Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Naprawa betonu. Zaprawa PCC

Spis treści
- Obszar, zakres stosowania i właściwości zaprawy Immercret RM 60/8 HS
- Przygotowanie podłoża i aplikacja zaprawy naprawczej
- Aplikacja ręczna, natrysk, suchy natrysk
Zaprawy oznaczane jako PCC od angielskiego polymer cement concrete to nowoczesne materiały do naprawy konstrukcyjnej i niekonstrukcyjnej elementów betonowych i żelbetowych, także sprężonych. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej charakterystyce konkretnej zaprawy PCC na bazie cementu siarczanoodpornego o szerokim zastosowaniu w budownictwie przemysłowym i hydrotechnicznym.
Obszar, zakres stosowania i właściwości zaprawy Immercret RM 60/8 HS
Zaprawa naprawcza, której postanowiliśmy się przyjrzeć w naszym artykule, jest przeznaczona do naprawy elementów betonowych i żelbetowych, także tych, które są bezpośrednio obciążone ruchem kołowym, do odbudowy otuliny prętów, czy naprawy posadzek przemysłowych. Obszary zastosowania wskazywane przez producenta to infrastruktura komunikacyjna, budownictwo kubaturowe, przemysłowe, hydrotechniczne i energetyka. Na powierzchniach poziomych grubość warstwy w jednym cyklu roboczym wynosi 40-120 mm, a na powierzchniach pionowych łączna grubość warstw to 120 mm, przy czym warstwy nakładane są metodą natrysku. Zaprawę naprawczą do betonu na bazie kruszyw kwarcowych i bazaltowych charakteryzuje dodatek włókien sztucznych i cyrkonowych, ograniczony skurcz i wyjątkowa odporność na ścieranie.
Przygotowanie podłoża i aplikacja zaprawy naprawczej
Jak mówi nam przedstawiciel firmy ImmerBau z Poznania, by odpowiednio przygotować, podłoże pod zaprawę naprawczą należy trzymać się kilku podstawowych punktów. Podłoże musi być wytrzymałe i uszorstnione (kruszywo odkryte na wysokość min 2 mm), stal zbrojeniowa oczyszczona z ewentualnej rdzy, pokryta warstwą antykorozyjną. Podłoże musi być czyste, wolne od luźnych frakcji, pyłów i innych zanieczyszczeń. W zależności od warunków atmosferycznych podłoże powinno zostać zwilżone wodą, by stało się jednolicie ciemne i matowe bez przebarwień (zależy nam na podłożu matowo-wilgotnym).
Aplikacja ręczna, natrysk, suchy natrysk
Jeśli zdecydujemy się na ręczną aplikację zaprawy PCC, najpierw wykonujemy mineralną warstwę szczepną zgodnie z kartą produktu. Nanosimy zaprawę naprawczą metodą „świeże na świeże” poprzez mocne dociśnięcie, niedopuszczalna jest metoda tynkarska, jak narzut kielnią. Dopuszczalny jest za to natrysk urządzeniem o charakterystyce jak PG90 PLUS (wąż o średnicy DN. 35), czy suchy natrysk urządzeniem Aliva Werner Mader (wąż o średnicy DN. 38). Po aplikacji narzędzia i urządzenia czyścimy wodą. Na koniec pamiętamy koniecznie o pielęgnacji odpowiednimi środkami na bazie parafin lub akryli. Zaprawa naprawcza powinna być utrzymana w temperaturze powyżej 5°C przez 48 godzin od ułożenia, chroniona przed nasłonecznieniem, wiatrem, przeciągami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana