Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega złomowanie samochodu?
Złomowanie pojazdów to wieloetapowy proces, który uwzględnia procedury administracyjne oraz działania w zakresie recyklingu cennych materiałów. Jak kasacja wygląda zatem z perspektywy stacji demontażowej, a jak oczami kierowcy chcącego pozbyć się wraku? Najważniejsze kwestie w tym zakresie przedstawiamy w dalszych częściach artykułu.
Gdzie odbywa się złomowanie samochodu?
Złomowanie samochodu odbywać się może tylko w uprawnionych do tego stacjach demontażu pojazdów. Są to wyspecjalizowane ośrodki recyklingowe, które dysponują nowoczesną technologią i zatrudniają ekspertów motoryzacyjnych. Doskonałym przykładem jest zatem firma TEDIPOL z Warszawy, przyjmująca auta od klientów indywidualnych oraz biznesowych. Takie stacje demontażowe działają w ramach Ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, a jedna z ważniejszych zasad, którą muszą się one kierować, jest to, że:
Przeczytaj również: Czy złomowanie auta jest korzystne?
Przedsiębiorca prowadzący stację demontażu jest obowiązany do przyjęcia każdego pojazdu wycofanego z eksploatacji, który posiada cechy identyfikacyjne pojazdu, o których mowa w art. 66 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.
Złomowanie auta, czyli jego recykling
Z punktu widzenia stacji demontażowej złomowanie auta nie polega wcale na jego gnieceniu i składowaniu na wysypisku wraków. Według statystyk w państwach UE poziom odzysku samochodów wynosi ponad 90%, a z jednego pojazdu można wydobyć i ponownie przetworzyć aż 85% materiałów konstrukcyjnych. Mowa zarówno o cennych surowcach – od złomu grubego i stali począwszy, na metalach kolorowych, szkle i plastiku kończąc – jak i o sprawnych częściach. Wiele z nich przywracanych jest na rynek zbytu.
Przeczytaj również: Co się dzieje ze szczątkami samochodu po kasacji?
Dodać też warto, że stacje demontażowe prócz wstępnego demontażu pojazdów muszą zajmować się wszystkimi działaniami formalnymi związanymi z odbiorem aut od klientów: wystawianie dokumentacji, wycena wraków czy nawet transport niesprawnych samochodów (usługa z odbiorem u zlecającego).
Jak wygląda kasacja, jeśli chodzi o kwestie formalne?
Kasacja auta wymaga wypełnienia kilku formalności względem stacji demontażu pojazdów, Wydziału Komunikacyjnego oraz ubezpieczyciela. O czym zatem należy pamiętać? Oto lista zadań, którą musi wypełnić każdy kierowca złomujący samochód i występujący o jego wyrejestrowanie:
Formalności w stacji demontażowej – wybór stacji, dostarczenie auta do danego ośrodka, ważenie pojazdu, wycena wraku i przyjęcie pieniędzy, ewentualne dokonanie dopłaty w przypadku niekompletnego pojazdu (na ogół kilkadziesiąt groszy za każdy kilogram poniżej 90% masy auta wpisanej w dowód rejestracyjny), przekazanie stacji demontażowej kompletu dokumentów potrzebnych do złomowania (między innymi dowód tożsamości, karta pojazdu, tablice rejestracyjna, polisa OC), odbiór zaświadczenia o kasacji.
Formalność w Wydziale Komunikacyjnym – dostarczenie najpóźniej po 30 dniach od kasacji kompletu dokumentów potrzebnych do wyrejestrowania pojazdu tj. wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, potwierdzenie posiadania polisy OC, dokument tożsamości, dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli była wydana), tablice rejestracyjne, zaświadczenia o złomowaniu, dowód wniesienia opłaty skarbowej.
Formalności w ubezpieczalni – wystąpienie o zwrot nadpłaconych składek za OC i AC.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana