Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega tzw. współuzależnienie?

Spis treści
- Czym jest współuzależnienie?
- Jakie są objawy współuzależnienia?
- Jak dochodzi do współuzależnienia?
- Jak leczyć współuzależnienie?
Współuzależnienie to zjawisko pojawiające się zarówno w rodzinach borykających się z problemem alkoholizmu, jak i w relacjach obarczonych innym nałogiem. Określa się je zespołem nieprawidłowego przystosowania do danej sytuacji, który może doprowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych osoby współuzależnionej. Na czym dokładnie polega to zjawisko i kto najczęściej staje się jego ofiarą?
Czym jest współuzależnienie?
Współuzależnienie to nieprawidłowe przystosowanie danej osoby do destrukcyjnej relacji z uzależnionym. Najczęściej dotyczy to małżeństw, w których jeden z partnerów koncentruje się na sposobach wyrwania drugiego z nałogu, jednocześnie przejmując psychiczną odpowiedzialność za uzależnienie.
Jakie są objawy współuzależnienia?
Istnieje kilka stałych objawów współuzależnienia charakterystycznych dla wielu nałogów. Często jednak ich dokładny przebieg zależy od typu uzależnienia i ogólnej sytuacji.
-
obwinianie siebie za nałóg partnera,
-
nadmierna czujność lub obsesyjna kontrola,
-
nieustanny niepokój i stany lękowe,
-
wysoki stopień tolerancji na destrukcyjne zachowanie uzależnionego,
-
poszukiwanie racjonalnego uzasadnienia nałogu,
-
ograniczanie dostępu do używki,
-
przejmowanie odpowiedzialności za nałóg,
-
poddawanie się rytmowi partnera związanemu z uzależnieniem.
Najczęściej współuzależnienie ma miejsce w przypadku osób borykających się z problemem alkoholowym, ale nie jest to ściśle obowiązująca zasada. To samo zjawisko pojawia się także w rodzinach, w których jeden bliski jest uzależniony od narkotyków, hazardu, seksu, gier komputerowych itd.
Jak dochodzi do współuzależnienia?
Współuzależnienie zazwyczaj pojawia się stopniowo, a osoba nim obarczona może nie zdawać sobie z tego sprawy. Z czasem następuje całkowite podporządkowanie własnego życia pod nałóg partnera. Zbyt duże poczucie odpowiedzialności i próba poradzenia sobie z uzależnieniem samodzielnie prowadzą do problemów psychicznych u osoby współuzależnionej, które wymagają leczenia na specjalnych terapiach. Z tego powodu tak ważne jest zorientowanie się odpowiednio wcześnie, że w danym przypadku wystąpiło takie zjawisko.
Jak leczyć współuzależnienie?
Współuzależnienie nie jest chorobą, jednak może przyczynić się do powstania wielu zaburzeń psychicznych. Z tego powodu tak ważne jest skorzystanie z odpowiedniej terapii skierowanej do bliskich osób borykających się z nałogiem. Takie spotkania obecnie są bardzo powszechne, a jednym z ośrodków realizujących pomoc dla współuzależnionych jest Poradnia Leczenia Uzależnień ,,Ana”. Organizuje ona terapie oraz konsultacje wstępne przed ich rozpoczęciem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana