Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega różnica między okulistą, optykiem a optometrystą?
Choć nazwy tych zawodów — okulista, optyk i optometrysta — brzmią podobnie, i mogą się mylić, w rzeczywistości te dziedziny nieco różnią się od siebie. Dowiedz się, do którego specjalisty należy się udać w przypadku pogorszenia się wzroku, do którego w razie choroby lub zaczerwienienia oczu, a do którego w momencie uszkodzenia okularów.
Kiedy należy umówić się na wizytę u okulisty?
Okulista to lekarz specjalizujący się w chorobach oczu; odpowiada za ich diagnozowane i leczenie. Należy się do niego udać, kiedy u pacjenta wystąpią takie objawy jak ból, szczypanie, zaczerwienienie lub w przypadku stwierdzenia innych niepokojących zmian w obrębie narządu wzroku. W ramach diagnostyki, w gabinecie lub szpitalu, przeprowadzane są wtedy szczegółowe badania, na podstawie których lekarz jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę. Przy najbardziej zaawansowanych przypadkach może on także zalecić operację lub chirurgiczne usunięcie wady.
Przeczytaj również: Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?
Na czym polega praca optyka?
Optyk zajmuje się wykonaniem okularów na podstawie wcześniej przeprowadzonych przez okulistę lub optometrystę badań. Reguluje szkła, pomaga w dopasowaniu oprawy okularowej i soczewek okularowych, a także odpowiedniego modelu (na przykład biurowych czy progresywnych). Podczas dobierania okularów, warto zapytać optyka o sposoby ich konserwacji, jak również rozjaśnić wszelkie wątpliwości. Można się także do niego zgłosić, kiedy okulary uległy uszkodzeniu lub zniszczeniu.
Przeczytaj również: Jak często należy przeprowadzać kontrolne badania wzroku?
Niektóre salony oferują badania wzroku na miejscu, po których można od razu dobrać sobie okulary. Jest to dobry wybór w przypadku pacjentów, którym zależy na wygodzie i czasie, a także cenie: placówki często zapewniają zniżki na okulary czy badania wzroku. Jeśli chodzi o optyków w Łomiankach, z takiej możliwości można skorzystać w salonie optycznym Katalina, który oferuje ekspresową naprawę okularów tam zakupionych.
Przeczytaj również: Czym powinny charakteryzować się dobre okulary przeciwsłoneczne?
Co robi optometrysta?
Do optometrysty warto się udać w przypadku nagłego pogorszenia się wzorku, na przykład podczas czytania lub jazdy samochodem, a także w przypadku takich dolegliwości jak podwójne widzenie, astygmatyzm czy zez. Optometrysta wykonuje odpowiednie badania, na podstawie których jest w stanie doradzić okulary korygujące czy soczewki. Nie może on jednak wykonać skomplikowanych zabiegów, dlatego jeśli podczas badania zauważy coś niepokojącego, wystawia skierowanie do okulisty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana