Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Leczenie kanałowe stanowi ostatnią deskę ratunku dla zęba z bardzo rozwiniętą chorobą próchnicową. W sytuacji, gdy jedyną szansą na jego wyleczenie jest przeprowadzenie leczenia endodontycznego, ząb jest już bardzo zniszczony i zbyt późne wykonanie zabiegu może skutkować koniecznością jego usunięcia. W naszym artykule dokładnie opisujemy, kiedy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego oraz na czym ono polega.
Przebieg choroby próchnicowej
Choroba próchnicowa zębów przebiega stosunkowo długo i w zależności od etapu wymaga zastosowania innych metod leczenia. Na początku bakterie próchnicowe są możliwe do wykrycia jedynie w trakcie wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym. Na tym etapie próchnica jest widoczna na zębach jedynie w formie drobnych przebarwień i żeby się jej skutecznie pozbyć wystarczy, jeżeli dentysta dokładnie wyczyści ząb oraz wykona zabieg remineralizacji szkliwa, czyli dodatkowo zabezpieczy ząb preparatem z fluorem. W następnym etapie bakteriom udaje się już przedostać przez szkliwo i dochodzą one głębiej w zębinę. Na tym etapie w zębie powstaje ubytek i żeby go wyleczyć, konieczne jest jego dokładne wyczyszczenie oraz uzupełnienie plombą. Co jednak jeśli nadal nie wiemy, że naszym zębom zagraża choroba? Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Bochinska w Szczecinie:
Bakterie przedostają się dalej i po pokonaniu kolejnej przeszkody, czyli zębiny, dochodzą do kanałów zębowych, w których znajduje się unerwiona i ukrwiona miazga. Wtedy pacjent zgłasza się do gabinetu z silnym bólem spowodowanym kontaktem bakterii ze znajdującymi się w kanałach nerwami. Jedyną szansą aby wyleczyć tak chory ząb jest wykonanie leczenia endodontycznego, czyli kanałowego.
Przebieg leczenia kanałowego zębów
Zabieg leczenia kanałowego składa się z kilku etapów, które poprzedza wykonanie zdjęcia RTG zęba. Jest ono konieczne, ponieważ pokazuje lekarzowi, ile dokładnie kanałów posiada chory ząb, jakiej są one długości oraz jaki jest ich przebieg. Są to niezbędne elementy do zaplanowania całego leczenia. Po zapoznaniu się ze zdjęciem RTG stomatolog przystępuje do otworzenia korony zęba. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przy tak rozwiniętej próchnicy, ząb jest już bardzo zniszczony, więc otworzenie korony w celu dotarcia do kanałów zęba zazwyczaj nie jest zbyt trudne. Po otworzeniu korony następuje najtrudniejszy etap leczenia kanałowego, czyli dokładne oczyszczenie wszystkich kanałów, i to zarówno z atakujących je bakterii próchnicowych, jak i ze znajdującej się w nich miazgi zębowej. Ząb po wykonaniu leczenia endodontycznego będzie tak naprawdę martwy, ale nadal będzie mógł spełniać swoje funkcje. Po wyczyszczeniu kanałów i sprawdzeniu, czy na pewno są już puste, dentysta przystępuje do ich poszerzania oraz dezynfekowania, a następnie szczelnie wypełnia je gutaperką. Po tak wykonanym zabiegu pozostaje już tylko odbudowanie zniszczonej korony zęba.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana