Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na czym polega dynamiczna wymiana oleju w skrzyniach PowerShift?
Olej jest bardzo ważny dla prawidłowego działania samochodu, ponieważ to dzięki niemu części silnika i innych układów mogą działać płynnie oraz bez przegrzewania się. Aby jednak w pełni czerpać korzyści ze smarowania skrzyni biegów, olej w niej trzeba co jakiś czas wymieniać. Można to zrobić na dwa sposoby: statyczny i dynamiczny. Czym charakteryzuje się drugi z nich i jak go przeprowadzić w jednostkach typu PowerShift?
Co to jest skrzynia PowerShift?
Przed opisem procesu wymiany oleju warto wyjaśnić najpierw, czym charakteryzuje się skrzynia PowerShift. Jest to urządzenie przeznaczone do samochodów marki Ford oraz Volvo. Są one wyposażone w dwa sprzęgła, z których jedno odpowiada za biegi parzyste, a drugie za nieparzyste. Skrzynia wykorzystuje napęd elektrohydrauliczny, co znaczy między innymi, że jej elementy pracują w kąpieli olejowej. Dlatego też sprzęgła obecne w napędzie nazywa się mokrymi.
Po co wymienia się olej w skrzyni biegów?
Zasadniczo nie ma zasad określających częstotliwość wymiany oleju, ale nie ulega wątpliwości, że trzeba to robić co jakiś czas. Warto się tym zająć na przykład co sześćdziesiąt tysięcy kilometrów. Dzięki temu jazda będzie bezpieczniejsza, a skrzynia PowerShift posłuży przez dłuższy czas – wyjaśnia pracownik firmy Ford Sławek.
Jeśli zaniedba się tę kwestię, może to doprowadzić odo uszkodzenia skrzyni przez gromadzące się w niej zanieczyszczenia stałe. Będzie to zasygnalizowane przez pojawienie się takich oznak, jak ślizganie, szarpanie lub opóźniona zmiana biegów. Nie warto zatem ryzykować awarii czy wypadku.
Jak przebiega dynamiczna wymiana oleju?
Metoda dynamiczna była udoskonalana na przestrzeni lat, dlatego proces ten wygląda obecnie inaczej niż kiedyś. Podstawową zaletą tego sposobu jest to, że pozwala on na wymianę całego oleju ze skrzyni. Wykorzystuje się w nim specjalne urządzenie, które najpierw rozdziela płyny, po czym odprowadza stary, a do skrzyni wlewa nowy olej. Jest to metoda bezpieczna, bo ciecz nie ulega zapowietrzeniu. Łatwiej również zadbać o higienę układów ze względu na funkcję płukania skrzyni biegów, dzięki której usuwane są zanieczyszczenia. Dynamiczną wymianę oleju można przeprowadzić w profesjonalnych zakładach serwisowych.
Niewątpliwie warto skorzystać z usług specjalistów, bo zwiększa to gwarancję na to, że cały proces zostanie zakończony sukcesem. Dotyczy to szczególnie tak zaawansowanych urządzeń jak skrzynie biegów PowerShift. Dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzanie wymiany oleju regularnie i nie czekanie, aż mechanizm ulegnie uszkodzeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana