Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Na co zwracać uwagę wybierając przedszkole dla dziecka?
Decyzja o wyborze przedszkola dla dziecka nie jest łatwa ani emocjonalnie, ani praktycznie. Trudno jest rozstać się z dzieckiem na większą ilość godzin bez poczucia winy, niepokoju, czy w przedszkolu wszystko będzie w porządku. By wybrać najlepszą placówkę, warto wziąć pod uwagę opinię znajomych, pamiętając jednak o indywidualnych potrzebach dziecka i rodziny, począwszy od miejsca zamieszkania, a skończywszy na charakterze pociechy.
Wybór przedszkola - lokalizacja i budynek
Kierując się zasadą, że najważniejsze są indywidualne priorytety konkretnej rodziny, ustalmy, co jest dla nas najistotniejsze. Czy ważniejszy jest program przedszkola, które jest daleko, ale dziecko marzy np. o zajęciach z tańca u tej właśnie nauczycielki, czy istotniejsza jest bliskość placówki. Ważne, by przedszkole znajdowało się w cichym i zielonym miejscu, by wchodzenie po dziecko i wychodzenie było zabezpieczone za pomocą domofonu, monitoringu albo/i obecności pracownika ochrony – radzi specjalistka z Przedszkola Promyk. Plac zabaw powinien być przestronny, a znajdujące się na nim konstrukcje odnowione i bezpieczne. Sprawdźmy też wyposażenie wnętrza przedszkola, zabawki i pomoce naukowe. Liczy się bezpieczeństwo, estetyka i dostosowanie do potrzeb dzieci.
Wybór przedszkola – kadra
Zwróćmy uwagę, w jaki sposób pracownicy odnoszą się nie tylko do dzieci, ale i do rodziców. Czy traktują ich jak partnerów, chętnie udzielają informacji, oprowadzają po budynku. Warto zapytać, jak komunikują się z rodzicami, gdy dziecko już się zapisze – zdarzają się placówki, w których powieszenie kartki na tablicy z informacją dla rodziców uważa się za wystarczające i takie, gdzie wysyła się mejle lub smsy. Wykształcenie kadry jest określone przepisami, więc raczej nie jest możliwe, by dyrekcja zatrudniła osobę niekompetentną. Zawsze możemy jednak zapytać o merytoryczne przygotowanie kadry i jej doświadczenie. Dobrze jest, by w skład zespołu wchodziły osoby w różnym wieku, by łączyć dojrzałość i doświadczenie z wykorzystywaniem najnowszych trendów w pedagogice i edukacji.
Wybór przedszkola – oferta zajęć
W tym przypadku również kluczowe są indywidualne potrzeby rodziny. Jeśli istotną wartością jest wychowywanie w duchu religii, warto poszukać przedszkola z katechezą i piosenką religijną. Jeśli maluch ma trudności rozwojowe, wybieramy placówkę z dodatkowymi zajęciami ruchowymi czy logopedycznymi. Mały artysta dobrze się odnajdzie w miejscu z bogatą ofertą zajęć plastycznych czy tanecznych, a dziecko wrażliwe i niezależnie myślące – w przedszkolu Montessori czy placówce prowadzonej w duchu pedagogiki waldorfskiej. Jeśli dziecko jest alergikiem, kluczowe przy wyborze przedszkola będzie zapewnienie dziecku odpowiedniej diety.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana