Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Montaż rynien. Podstawowe informacje

Podstawowym zadaniem pokrycia dachowego jest osłona wnętrza budynku przed opadami atmosferycznymi. Do tego niezbędne jest nie tylko odpowiednie uszczelnienie dachu, ale również orynnowanie, które pozwoli na odprowadzenie nadmiaru wody z opadów i roztopów. System odwadniania dachu musi zapobiegać gromadzeniu się wody na połaci i przenikaniu wilgoci w głąb elewacji. Co warto wiedzieć na temat prawidłowego montażu rynien?
Jak montować rynny?
Podstawowym elementem systemów odwadniania dachów są rynny, czyli podtrzymywane przez haki korytka o otwartym przekroju, które montuje się wzdłuż krawędzi dachu. W zależności od tego, jakie systemy rynnowe wybierzemy, mogą być one wykonane ze stali bądź z PCV, mieć przekrój zaokrąglony lub prostokątny. Niezależnie od stylu i materiału wykonania, rynny muszą być odpowiednio zamontowane. Przede wszystkim efektywne odprowadzanie wody z połaci dachowej poza budynek wymaga zachowania spadku rynien.
W tym celu należy zadbać o nachylenie całego systemu o 3 do 5 mm na każdym metrze. - Podpowiada przedstawiciel Hurtowni Dachlux. - Aby ułatwić sobie to zadanie, można rozpocząć instalację systemu odwadniania od zamocowania dwóch skrajnych haków, czyli położonego najwyżej i najniżej, a więc przy samym odpływie do rury spustowej. Następnie pomiędzy tymi hakami wyznaczamy prostą linię, wzdłuż której zamontujemy kolejne haki, na których będzie opierała się rynna. Warto przy tym pamiętać o dość gęstym ułożeniu haków – odstępy między nimi powinny wynosić nie więcej niż 50 - 60 cm. W przeciwnym razie może to się skończyć odkształceniem bądź uszkodzeniem rynien na skutek ich zbytniego obciążenia.
Należy również zadbać o odpowiednią szerokość rynny i jej odległość od płaszczyzny dachu. Za nisko zamontowane haki narażą cały system na uszkodzenie pod ciężarem spadającego śniegu, z kolei zamontowane za wysoko utrudnią efektywne zbieranie wody w rynnach. Newralgicznymi fragmentami orynnowania są łączniki, odpływy oraz narożniki – haki montujemy w odległości maksymalnie 15 centymetrów od tych miejsc.
Rury spustowe w systemach odwadniania dachów
Transportowana rynnami woda powinna trafić do rur spustowych, czyli pionowych zamkniętych kanałów, które montowane są prostopadle do krawędzi dachu, wzdłuż elewacji. W tym celu w rynnie montuje się odpływy, które łączymy bezpośrednio z rurami spustowymi, chyba że mamy do czynienia z dachem posiadającym okap – w takiej sytuacji niezbędne będzie zastosowanie kolanek. Tradycyjnie rury spustowe umieszcza się wzdłuż narożników budynku, jednak w miejscach mocniej narażonych na gromadzenie się wody zaleca się zamocowanie dodatkowych rur. Do przymocowania rur do ścian wykorzystuje się specjalne obejmy. Podobnie jak haki rynnowe, rury spustowe powinny być umieszczone w odpowiednich od siebie odległościach, by zapobiegać uszkodzeniu systemu odwadniania. W celu odprowadzenia wody poza budynek i nie dopuszczenia do przedostawania się wilgoci w głąb fundamentów, rury spustowe powinny być zakończone specjalnymi wylewkami bądź wpustami z osadnikiem. Pamiętajmy, by podczas montażu orynnowania przestrzegać zaleceń producenta, a po zakończonej instalacji przetestować szczelność całego systemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana