Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Metody obróbki metali

Metale to tworzywa powszechnie wykorzystywane w wielu branżach, między innymi motoryzacyjnej, lotniczej, budowlanej etc. W celu uzyskania elementów metalowych o odpowiednich kształtach, wymiarach i właściwościach, stosuje się wiele różnych metod obróbki na zimno i na ciepło. Jakie to metody i jakie jest ich konkretne zastosowanie? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.
Obróbka skrawaniem
Obróbka skrawaniem to zbiorcza nazwa kilku metod obróbki, polegających na zdejmowaniu niewielkich fragmentów tworzywa, w celu nadania mu odpowiedniego kształt – mówi przedstawiciel firmy Jugema - Fragmenty te, nazywane naddatkiem, przybierają formę wiórów lub opiłków – stąd podział na obróbkę wiórową i ścierną.Wśród najczęściej stosowanych metod obróbki metali znajdziemy:
- Frezowanie – wykonywane przy pomocy frezarki, której elementem roboczym jest ostrze wykonujące ruchy obrotowe nad obrabianą powierzchnią. W zależności od kierunku przesuwania obrabianego przedmiotu i kierunku ostrza wymienia się frezowanie współbrzeżne (oba ruchy zachodzą w tym samym kierunku) oraz przeciwbrzeżne (ruch przesuwu przedmiotu jest przeciwny ruchowi obrotu ostrza).
- Toczenie – wykonywane na tokarce toczenie polega na wprawieniu obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy i ścinanie warstw materiałów z pomocą noża tokarskiego lub wiertła. Metoda ta pozwala wykonywać przedmioty o kształcie brył obrotowych (np. walców) lub obrabiać ich wewnętrzne powierzchnie.
- Wiercenie – czyli wykonywanie w pełnym materialne otworów o pożądanej średnicy i głębokości. Otwory wykonywane są przy pomocy spiralnego ostrza, czyli wiertła. Zwykle wiertła pozwalają wykonać otwory o przekroju okrągłym, choć istnieją również specjalne wiertła do wykonywania otworów wielokątnych.
- Dłutowanie – metoda ta wykorzystywana jest do nadawania odpowiedniej formy przedmiotom o nieobrotowym kształcie. Do przedmiotów takich zalicza się np. krzywki i koła zębate.
Obróbka plastyczna
Obróbką plastyczną nazywa się zbiór metod obróbki, które nie powodują strat materiału – to oznacza, że obrabiany przedmiot zachowuje swoją pierwotną masę. Do obróbki plastycznej zaliczamy między innymi:- Gięcie – czyli trwała zmiana krzywizn przedmiotu, np. blachy. Gięcie może polegać zarówno na wyginaniu, w wyniku którego przedmiot zyskuje więcej krzywizn, jak też na prostowaniu, w wyniku którego niwelowane są krzywizny przedmiotu.
- Walcowanie – walcowanie przeprowadzane jest w celu zmniejszenia grubości obrabianego przedmiotu. W tym celu wykorzystuje się tzw. walcarnie, czyli urządzenia wyposażone w liczne walce, tarcze i rolki, między którymi materiał jest zgniatany.
- Tłoczenie – polega na nadaniu płaskiemu materiałowi pożądanego kształtu bez zasadniczej zmiany jego grubości. Do tłoczenia wykorzystuje się prasy mechaniczne lub hydrauliczne, wyposażone w tłoczniki lub stemple.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana