Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Metody leczenia grzybicy stóp

Spis treści
- Skąd się bierze grzybica stóp?
- Jak można jej uniknąć?
- Najczęstsze objawy grzybicy stóp
- Jak poradzić sobie z grzybicą stóp?
Grzybica stóp to problem zarówno zdrowotny, jak i estetyczny. Chorobie tej towarzyszą nieprzyjemne objawy, a zakażone stopy nie prezentują się najlepiej. Lekceważona lub niewłaściwie leczona może stać się przyczyną przykrych dolegliwości. Z tego powodu warto zwrócić się po radę do specjalisty. Podolog oceni stan stóp i zleci odpowiednią terapię.
Skąd się bierze grzybica stóp?
Grzybicą można zarazić się na dwa sposoby. Jednym z nich jest kontakt z osobą, której stopy są już zakażone. Drugim – kontakt z zarodkami grzybów, które wywołują tę chorobę, a mogą znajdować się między innymi na podłogach, dywanach, wykładzinach i armaturze. Rozwojowi choroby sprzyja duża wilgotność i uszkodzony naskórek. Takie warunki panują w nieodpowiednio dobranym obuwiu. Nosząc za ciasne buty, narażamy stopy na otarcia i brak możliwości swobodnego oddychania, a co za tym idzie ich nadmierne pocenie się.
Jak można jej uniknąć?
Przed grzybicą uchronić może wybór właściwego obuwia i zachowanie ostrożności podczas wizyt w miejscach takich jak publiczne baseny, spa czy pensjonaty i hotele. Podczas chodzenia w nich na boso może dojść do kontaktu stóp z zarodnikami grzybów, a następnie do zakażenia. Zwykłe klapki stanowią skuteczną ochronę. O ich noszeniu powinny pamiętać szczególnie osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę lub wykryto zaburzenia układów immunologicznego, hormonalnego czy krążenia – przestrzega nasza rozmówczyni, podolog Tatiana Waluk z Gorzowa.
Najczęstsze objawy grzybicy stóp
Jeśli nasze stopy pieką, swędzą, są zaczerwienione i wysuszone, a skóra pomiędzy palcami jest twarda i się złuszcza, wówczas możemy mieć do czynienia z grzybicą stóp. O występowaniu tej choroby świadczyć mogą również obecne na skórze pęcherze oraz przebarwienia na paznokciach. Zakażone stopy mogą się także nadmiernie pocić. Diagnozę jednak lepiej pozostawić fachowcom i nie leczyć się na własną rękę.
Jak poradzić sobie z grzybicą stóp?
Podobnie jak w przypadku innych chorób w leczeniu grzybicy stóp liczy się czas. Szybko podjęte działania ułatwiają przebieg kuracji, a właściwa terapia zapobiega nawrotom choroby. Warto więc od razu zgłosić się do specjalisty i nie czekać aż objawy zaczną się nasilać. Podczas konsultacji podologicznych dowiemy się, co możemy zrobić, aby szybko i skutecznie pozbyć się objawów grzybicy oraz – co ważne – zapobiec ich ponownemu wystąpieniu.
Konieczna jest fachowa ocena naszych stóp. W oparciu o nią podolog zaleci stosowanie odpowiednich środków. Będą to maści, żele bądź płyny dostępne bez recepty albo specjalistyczne leczenie farmakologiczne w połączeniu z zabiegami jak te przy użyciu nowoczesnego i grzybobójczego laseru lunula.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana