Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Maseczka ochronna jednorazowa czy wielorazowa – którą wybrać?
Od rozpoczęcia pandemii każda osoba musi pamiętać o kilku nowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego między innymi należy nosić maseczkę, która ma pomóc w ochronie przed zakażeniem się wirusem. Jest to tak samo ważne jak dezynfekcja rąk oraz zachowywanie dystansu w przestrzeni publicznej. Do wyboru mamy maseczki jednorazowe oraz wielorazowe. Czym się różnią i którą lepiej jest wybrać?
Czym charakteryzują się maseczki jednorazowe?
Maseczki jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, powinno nosić się raz i potem wyrzucić. Nie nadają się do prania ani do dezynfekcji, aby ponownie móc je użytkować. Najpopularniejsze są maseczki chirurgiczne jednorazowego użytku. Pełnią funkcje bariery fizycznej między błonami śluzowymi a potencjalnym zanieczyszczeniem.
Przeczytaj również: Jak zmieniła się branża fryzjerska w dobie pandemii COVID-19?
Najczęściej maseczki jednorazowe noszą medycy podczas operacji lub w kontakcie z chorą osobą. Niestety maseczki jednorazowe chłoną wilgoć, dlatego nie nadają się do długiego noszenia. Powinny być wymieniane maksymalnie co 3 godziny. Oprócz medyków powinny nosić je osoby chore, co uniemożliwi transmisję koronawirusa.
Przeczytaj również: Przyszłość transportu drogowego w Europie po pandemii
Czym charakteryzują się maseczki wielorazowe?
Maseczki wielorazowe służą do kilkukrotnego założenia i z powodzeniem można je prać w pralce. Najpopularniejsze są modele wykonane z bawełny, które powinny się składać z trzech warstw:
- pierwsza warstwa – wykonana z materiału chłonącego wilgoć,
- środkowa warstwa – może być dodatkową warstwą materiału lub wkładką z tkaniny polipropylenowej, która pełni funkcję filtru,
- zewnętrzna warstwa – powinna być hydrofobowa, aby ograniczała przenikanie wilgoci, więc może zostać wykorzystany materiał syntetyczny.
Maseczka wielokrotnego użytku stanowi fizyczną barierę między twarzą a drobnoustrojami znajdującymi się w powietrzu. Warto pamiętać, że po każdym użytkowaniu należy ją uprać w temperaturze powyżej 60 stopni oraz wyprasować, aby zyskać pewność, że jest bezpieczna do dalszego używania i pozbawiona bakterii.
Jaki typ maseczki wybrać?
Maseczki jednorazowe są dobrym wyborem dla medyków pracujących w szpitalu oraz osób chorych – jeśli będą je często zmieniać.
Jak mówi producent odzieży i nadruków WIB: Maseczka wielokrotnego użytku jest wygodniejszą i bardziej ekonomiczną opcją. Dzięki temu, że można ją użyć kilkanaście razy nie musimy wydawać pieniędzy na kolejną. Maseczki wielokrotnego użytku to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ wystarczy uprać ją od razu po zdjęciu, a gdy wyschnie jest gotowa do ponownego założenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana