Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Literatura numizmatyczna - inwestycja na lata

Miłośnicy sztuki kolekcjonowania monet wierzą, że odpowiednia wiedza czerpana z książek jest niezbędna do tego, aby w wieloletniej perspektywie na tym nieźle zarobić. Jednak ostatnimi laty coraz częściej słyszy się głosy, że sama literatura również jest wartościowa. W niniejszym artykule postanowiliśmy sprawdzić, czy zakup literatury numizmatycznej to inwestycja na lata?
Czym jest numizmatyka?
Według definicji Słownika Języka Polskiego PWN słowem numizmat określa się przedmiot, który w dawnych latach służył jako środek płatniczy (moneta), a dzisiaj ma wartość zabytkową. Jest to pierwszy krok do tego, aby zrozumieć, jak działa sam rynek oraz jakim rodzajem wiedzy należy operować.
Zapytaliśmy pracownika internetowego sklepu numizmatycznego, od czego warto zacząć przygodę z tym rodzajem inwestycji? Dowiedzieliśmy się, że wiedzę o wartościowych środkach płatniczych należy czerpać z właściwej literatury. W ogromnej części są to opracowania historyczne traktujące o monetach znajdujących się kiedyś w obiegu . Wiele osób ma błędne przeświadczenie o tym, że pieniądze kiedyś wykonywano wyłącznie z metali szlachetnych. Nie jest to zgodne z prawdą historyczną. Jest to jeden z powodów, dlaczego numizmatyka bardziej uchodzi za sztukę niż za precyzyjnie opisaną i intuicyjną dziedzinę ekonomii.
Skąd czerpać wiedzę?
Skoro eksperci wskazują, że wiedzę należy pozyskać z odpowiednich książek, to może warto zastanowić się nad tym, czy one same w sobie nie będą stanowiły inwestycji? Poszlaki sugerujące słuszność tej tezy można upatrywać w wypowiedziach członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Wskazują, że rynek numizmatów daje około 10% stopę zwrotu w skali roku przy minimalnym poziomie ryzyka. Dzieje się tak między innymi dlatego, że literatura fachowa nie jest tania. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie wydawał pieniędzy na niesprawdzone informacje opisane w książce. Wymusza to poniekąd na osobach studiujących zagadnienie, aby podawać wyłącznie potwierdzone i rzetelne informacje. Hermetyczność rynku powoduje, że osoby nie posiadające dostatecznej wiedzy i próbujące publikacji nie są zbyt poważane. Osoba mająca odpowiednią wiedzę posiada solidną podstawę do tego, aby obronić swoje stanowisko w kwestii ceny numizmatu. Świat nieuchronnie zmierza w kierunku waluty cyfrowej, co sprawia, że świadkowie przeszłości, jakimi są numizmaty oraz literatura z tym związana, mogą być ciekawą propozycją wieloletniej inwestycji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana