Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kto może dokonywać oględzin pojazdów powypadkowych?

Oględziny samochodu po wypadku są niezbędne w procesie likwidacji poważnej szkody komunikacyjnej. Pozwalają dokładnie ocenić uszkodzenia pojazdu, w tym te, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, kto jest uprawniony do przeprowadzania oględzin uszkodzonych pojazdów.
Kto i w jakim celu przeprowadza oględziny uszkodzonego samochodu?
Ubezpieczyciel, który otrzymał zgłoszenie szkody, w celu oględzin uszkodzonego pojazdu wybiera jedno z następujących rozwiązań:
- wyznacza swojego pracownika mobilnego,
- zleca oględziny firmie zewnętrznej,
- dokonuje zdalnych oględzin za pomocą połączenia wideo,
- zleca wykonanie zdjęć poszkodowanemu.
Na podstawie uzyskanych informacji TU analizuje szkodę i przygotowuje dokumentację, która stanowi podstawę do obliczenia wysokości odszkodowania. Bardzo często zdarza się, że osoby dokonujące oględzin nie są wykwalifikowanymi rzeczoznawcami samochodowymi lub specjalistami w dziedzinie motoryzacji. W związku z tym, w kosztorysach występują zarówno błędy przypadkowe, jak i błędy zamierzone, które służą zaniżeniu kwoty odszkodowania. W przypadku błędnej kwalifikacji uszkodzeń oraz niezastosowania technologii naprawy producenta pojazdu (co wpływa na zaniżone odszkodowanie), niezbędna jest analiza kosztorysu i uszkodzeń pojazdu przez niezależnego rzeczoznawcę, co pozwoli na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela. Usługę oględzin samochodów powypadkowych oferują niektóre firmy specjalizujące się w dochodzeniu odszkodowań, np. Bryksaexpert z Gdańska. Dysponując opinią od niezależnego rzeczoznawcy, możesz zakwestionować wysokość rekompensaty zaproponowanej przez ubezpieczyciela.
Jak przeprowadzane są oględziny pojazdu?
Oględziny pojazdu powinny zostać przeprowadzone jak najszybciej po otrzymaniu zawiadomienia o szkodzie – konkretny termin zależy głównie od dostępności specjalistów. Co ważne, oczekując na oględziny pojazdu, nie należy przeprowadzać żadnych napraw. Rzeczoznawca powinien zobaczyć samochód w stanie, w jakim był bezpośrednio po zdarzeniu. Przeprowadzając oględziny pojazdu powypadkowego, rzeczoznawca zwraca uwagę na takie elementy, jak uszkodzenia karoserii i lakieru. Sprawdza również silnik i podwozie samochodu oraz wszystkie inne części, które mogły ulec uszkodzeniu, również te zlokalizowane we wnętrzu samochodu. Specjalista przygotowuje dokumentację, która zawiera zdjęcia i dokładne opisy szkód. To na podstawie jego opinii ubezpieczyciel kwalifikuje szkodę jako częściową lub całkowitą oraz podejmuje decyzję na temat wysokości odszkodowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana