Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kryteria wyboru uczelni wyższej - co wziąć pod uwagę?
Wybór uczelni wyższej potrafi spędzić sen z powiek. Jedne przyciągają wysoce wykwalifikowaną kadrą, inne przekonują o przewadze zajęć praktycznych nad teoretycznymi, a jeszcze inne – zachęcają do studiowania możliwością wymiany międzynarodowej i zdobywania wiedzy za granicą. Maturzyści przy wyborze kierują się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami i opinią, czy po danym kierunku studiów znajdą pracę w przyszłości. Co jeszcze biorą pod uwagę?
Opinie o uczelniach
Jak wskazuje większość maturzystów, jednym z głównych czynników decydujących o wyborze uczelni wyższej, wciąż pozostają rankingi. Są one bowiem narzędziem do zbierania i upowszechniania informacji oraz stanowią kopalnię wiedzy o uczelniach. Na ich podstawie młody człowiek może porównać ofertę edukacyjną różnych uczelni, zweryfikować ich mocniejsze i słabsze strony oraz sprawdzić, jak wypadają na tle konkurencji. Wybór uczelni wyższej na ich podstawie jest zatem łatwiejszy. Nieocenione wciąż pozostają również opinie znajomych, najlepiej tych, którzy zostali już studentami danej alma mater. Potrafią oni przekazać informacje o ogólnej atmosferze panującej na uczelni, rzeczywistych warunkach studiowania, poziomie kształcenia, wykładowcach i sposobie przekazywania przez nich wiedzy. Jeżeli podoba się koledze, a dodatkowo kolega ma podobne zainteresowania, to dlaczego by nie złożyć podania, prawda? Tak to właśnie działa.
Wykładowcy
Każdy, kto studia wyższe ma już za sobą, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość kształcenia są wykładowcy. Są tacy, których pamięta się przez długie lata, a wiedza uzyskana od nich procentuje długo po zakończeniu studiów. Uczelnie wyższe starają się zatrudniać wykładowców o jak najwyższych kwalifikacjach zawodowych. Jak wskazuje Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie:
Zaangażowanie w pracę dydaktyczną nauczycieli akademickich przekłada się na zaangażowanie studentów w naukę, wpływa na ich większą chęć zdobywania wiedzy. Czytelniejszy sposób przekazu wpływa na większe zrozumienie najtrudniejszych kwestii. Dlatego nie bez powodu mówi się, że im bardziej kompetentna kadra dydaktyczna i ich sposób nauczania, tym lepiej przygotowani studenci do wykonywania pracy w danych zawodach już po ukończeniu danej uczelni wyższej. Od nauczycieli akademickich, których zatrudnia nasza uczelnia, stale oczekujemy dyscypliny pracy oraz ciągłego rozwoju zawodowego, ponieważ nauczyciele również powinni znajdować się w nieustannym procesie rozwoju.
Przy wyborze uczelni wyższej decydują również inne czynniki. Maturzyści wybierają uczelnie w zależności od tego, czy bardziej interesują ich przedmioty humanistyczne, ścisłe czy bardziej techniczne. Biorą pod uwagę także własne predyspozycje zdrowotne i możliwości finansowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana