Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Krótka historia kawy
Kawa to jedna z najpopularniejszych używek na świecie, podstawowy napój i ważny produkt spożywczy w międzynarodowym handlu. Skąd dokładnie pochodzi kawa? Jak kształtowały się tradycje spożywania kawy i w jaki sposób trafiła ona do naszego kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące historii popularyzacji kawy na świecie znaleźć można w poniższym tekście.
Pochodzenie i popularyzacja kawy
Historia spożywania kawy sięga aż tysiąca lat p. n. e., kiedy to była ona pozyskiwana z naturalnych stanowisk i gotowana, co miało miejsce w Etiopii. Legendy mówią o pasterzu, który obserwując dziwnie pobudzone kozy odkrył niezwykłe właściwości spożywanych przez nie owoców kawowca. Z Etiopii na resztę kontynentu kawa rozprzestrzeniała się za pośrednictwem kupców arabskich, przez co trafiła m. in. do Jemenu, a następnie na cały Bliski Wschód. Z początku zwyczaj spożywania napoju przyrządzane z owoców kawowca wywoływał kontrowersje, wkrótce jednak zaczęto otwierać pierwsze kawiarnie, a sama kawa na dobre rozpowszechniła się na terenie Imperium Osmańskiego, które specjalizowało się w handlu niezwykłymi ziarnami.
Kawa w Europie
Kawa w Europie pojawiła się stosunkowo późno. Początkowo była ona znana jedynie podróżnikom trafiającym na Bliski Wschód i do Afryki. Przyjmuje się, że zwyczaj picia kawy w Europie pojawił się w XVI wieku, kiedy to importowano ziarna za pośrednictwem wschodnioindyjskich kompanii. Już w 1650 roku w Oksfordzie w Anglii otwarta została pierwsza kawiarnia. Nieco później tzw. kafehausy zaczęły pojawiać się na kontynencie, m. in. we Francji. Stopniowo powstawały też kolejne zamorskie plantacje kawy, skąd sprowadzano starannie wyselekcjonowane ziarna. Tak rozwijała się dystrybucja kawy na coraz większą skalę. Istotną rolę nie tylko w handlu, ale i w kształtowaniu kultury kawa odegrała w Austrii. To właśnie tam w 1862 roku Julius Meinl wprowadził na rynek paloną, już gotową kawę, co stanowiło rewolucyjne rozwiązanie w historii spożywania tego czarnego napoju. Kawę coraz częściej serwowano również w kawiarniach, które stanowiły swoiste serce życia społecznego i towarzyskiego.
Kawa w Polsce
Kawa była w Polsce znana na terenach południowych, gdzie stacjonowały wojska osmańskie. Faktyczna popularyzacja czarnego napoju w naszym kraju rozpoczęła się po bitwie pod Wiedniem. Na przełomie XVII i XVIII wieku powstawały pierwsze kawiarnie, upowszechnił się również zwyczaj wzbogacania kawy dodatkami, takimi jak śmietanka, mleko czy cukier. W XIX wieku do obrotu weszły pierwsze gotowe kawy palone. Po kryzysie związanym z II wojną światową i okresem PRL, kawa stała się jednym z najczęściej spożywanych w Polsce produktów, a kultura kawiarniana w naszym kraju kwitnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana