Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Koszt skompletowania narzędzi do prac pod napięciem
Narzędzia do prac pod napięciem muszą zapewniać stuprocentowe bezpieczeństwo. Monterzy instalacji elektrycznych czy po prostu elektrycy na co dzień pracują w dość trudnych warunkach. Jak prezentują się koszty związane z zakupem poszczególnych narzędzi? Wszystko zależy od rodzaju wykonywanych prac. Są sprzęty, które kosztują kilkaset złotych, a są niezbędne akcesoria w cenie zaledwie kilku złotych.
Zestawy narzędzi do prac pod napięciem różnego rodzaju
Narzędzia do prac elektrycznych związanych z okablowaniem – to między innymi miary, lasery czy młotowiertarki udarowe. Zestaw narzędzi nie byłby jednak kompletny bez wkrętarki akumulatorowej. Popularna metrówka, czyli zwijana miara w elektryce pomaga wyznaczać punkty gniazdkowe i świetlne. Z kolei laser krzyżowy określa płaszczyzny skośne, poziome oraz pionowe. Młotowiertarką udarową można wywiercić otwory pod puszki instalacyjne. Za pomocą wkrętarki akumulatorowej skręca się różnego rodzaju przedmioty albo tak, jak przy użyciu młotowiertarki – wywierca otwory. O ile koszt ołówka czy miary jest niewielki, motowiertarka lub wkrętarka kosztują już kilkaset złotych.
Prace związane z montażem osprzętu wymagają innego rodzaju kompletów narzędzi. Tu pomocne okazują się probówki elektryczne, taśmy izolacyjne, śrubokręty, profesjonalne noże, ściągacze, szczypce i kombinerki. Wymienione narzędzia można kupić w atrakcyjnej cenie – za mniej więcej kilkanaście albo kilkadziesiąt złotych.
Próbówki służą do sprawdzania obecności napięcia w konkretnym obwodzie elektrycznym. Dzięki taśmom izolacyjnym można w szybki i łatwy sposób naprawić przewód. Natomiast specjalne noże służą do ściągania izolacji z kabli. Ich odpowiednikami są ściągacze, a więc automatyczne przyrządy do zdejmowania izolacji zewnętrznej i wewnętrznej z PCV.
Obowiązkowy osprzęt ochrony osobistej
Narzędzia do prac elektrycznych nie służą tylko i wyłącznie wykonywaniu poszczególnych robót. Niektóre akcesoria stanowią osprzęt ochrony osobistej. Przykładem niech będzie kask stosowany podczas prac pod napięciem, w trakcie prac na wysokościach i przy wykonywaniu różnego rodzaj zadań przyłączeniowych. – Specjalny hełm stanowi ochronę przed porażeniem elektrycznym. Dzięki wskazanemu nakryciu głowy, zahamowany zostaje przepływ prądu rażeniowego – wyjaśnia przedstawiciel firmy Hubix Safety in Power.
Przedsiębiorstwo zajmuje się kwestiami związanymi z zachowaniem bezpiecznych warunków pracy w energetyce, dlatego doskonale wie, jak istotną rolę odgrywa cały osprzęt ochrony osobistej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana