Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Komu przysługuje odszkodowanie za szkody osobowe?
Wypadki drogowe są niestety częstym zjawiskiem na polskich drogach i nierzadko prowadzą do poważnych szkód osobowych, takich jak urazy ciała, kalectwo, a niekiedy nawet śmierć. Osoby poszkodowane w zdarzeniach drogowych mają prawo ubiegać się o odszkodowanie za doznane szkody. Dochodzenie swoich praw może pomóc ofierze w powrocie do normalnego funkcjonowania, zrekompensować utracone dochody oraz pokryć koszty leczenia. Kto może ubiegać się o odszkodowanie za szkody osobowe?
Kto i kiedy może starać się o odszkodowanie za szkody osobowe?
Odszkodowanie za szkody osobowe przysługuje przede wszystkim ludziom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Są to zarówno kierowcy, pasażerowie, jak również piesi czy rowerzyści – a więc wszyscy uczestnicy zdarzenia pod warunkiem, że nie byli oni sprawcami wypadku. Warto też dodać, że w przypadku śmierci osoby poszkodowanej, prawo do odszkodowania przysługuje jej najbliższym – małżonkowi, dzieciom, rodzicom czy rodzeństwu. W razie wątpliwości, czy możesz ubiegać się o opisywane odszkodowanie, możesz zapytać o to osoby zatrudnione m.in. w firmie Rzeczoznawcaonline.pl.
Przeczytaj również: Kto może dokonywać oględzin pojazdów powypadkowych?
Trzeba przy tym pamiętać, że zgodnie z prawem, poszkodowany ma prawo domagać się odszkodowania w ciągu trzech lat od uszczerbku na zdrowiu. Po upływie tego okresu roszczenia ulegają przedawnieniu. Oprócz tego przy ubieganiu się o odszkodowanie należy zgromadzić odpowiednią dokumentację, zawierającą takie pisma jak zaświadczenie lekarskie o doznanych urazach, kosztorys naprawy pojazdu, a także zeznania świadków zdarzenia. Ważne jest również złożenie odpowiedniego oświadczenia o zdarzeniu drogowym oraz wezwanie policji na miejsce wypadku.
Kto może pomóc w uzyskaniu odszkodowania za szkody osobowe?
W procesie ubiegania się o odszkodowanie za szkody osobowe warto skorzystać z pomocy rzeczoznawców zajmujących się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i osobowych. Są to osoby, które mają wiedzę oraz uprawnienia do oceny zdarzeń drogowych i szacowania wysokości należnych odszkodowań. Taka osoba może dokładnie ocenić sytuację poszkodowanego oraz związaną z nią stratę majątkową i niemajątkową. Pomoże ona również zgromadzić wcześniej wspomnianą niezbędną dokumentację oraz przygotować odpowiednie wnioski i podania, co zwiększy szansę na uzyskanie sprawiedliwego odszkodowania. Ponadto rzeczoznawca będzie mógł reprezentować poszkodowanego przed sądem, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana