Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy warto skorzystać z usług obróbki strumieniowo-ściernej?
Obróbka strumieniowo-ścierna pozwala na oczyszczanie i wykańczanie powierzchni, usuwanie skutków poprzednich obróbek i wszelkiego rodzaju zadziorów, czy nadawanie właściwej chropowatości pod dalszą obróbkę różnym materiałom. Może to być znane piaskowanie, ale też mniej znane śrutowanie, sodowanie antykorozyjne, czy szkiełkowanie. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej usługom obróbki strumieniowo-ściernej i postaramy się przekonać, dlaczego w wielu sytuacjach warto z nich skorzystać!
Nowoczesna obróbka strumieniowo-ścierna – różnorodność ścierniw
Nowoczesne urządzenia do obróbki strumieniowo-ściernej wykorzystują strumienie powietrza lub wody oraz przeróżne ścierniwa w zależności od potrzeb. To ścierniwa pochodzenia naturalnego, otrzymywane w specjalnych procesach technologicznych lub materiały będące produktami ubocznymi albo odpadowymi z różnych procesów technologicznych. Najpopularniejszym ścierniwem pochodzenia naturalnego jest oczywiście piasek kwarcowy, ale obróbki strumieniowo-ściernej wykorzystuje się też np. łupiny orzecha, czy kolby kukurydzy. W procesach technologicznych omawianej obróbki wykorzystuje się specjalnie produkowane kulki szklane i ceramiczne, czy żużle będące przemysłowymi odpadami.
Stopnie oczyszczenia metodą obróbki strumieniowo-ściernej
Jak mówią nam specjaliści z Grupy MDK z siedzibą w Osieku, by zrozumieć lepiej, jakie efekty możemy osiągnąć obróbką strumieniowo-ścierną, warto przyjrzeć się normie PN EN ISO 8501-1. Wskazuje ona stopnie oczyszczenia powierzchni metodą obróbki strumieniowo-ściernej. Kolejno wskazywane są stopnie:
- Sa1 – lekka obróbka strumieniowo-ścierna; usunięty jest pył, smary i brud, luźna zgorzelina walcownicza, rdza, stare farby i luźne zanieczyszczenia.
- Sa2 – dokładna obróbka strumieniowo-ścierna; usunięte jw., przy czym łączna powierzchnia pozostawionych zanieczyszczeń nie może przekraczać 20% powierzchni całkowitej, a pozostawione zanieczyszczenia muszą mieć bardzo dobrą przyczepność do podłoża.
- Sa2i1/2 – bardzo dokładna obróbka strumieniowo-ścierna; usunięte jw., przy czym łączna powierzchnia pozostawionych zanieczyszczeń nie może przekraczać 5% powierzchni całkowitej, a zanieczyszczenia te to wyłącznie lekkie przebarwienia, smugi lub ciemniejsze plamy.
- Sa3 – obróbka strumieniowo-ścierna do białego metalu; usunięty jest pył, smary i brud, luźna zgorzelina walcownicza, rdza, stare farby i luźne zanieczyszczenia w całości, obrobiona powierzchnia musi mieć jednorodny wygląd.
Powyższe mówi samo za siebie: z usług obróbki strumieniowo-ściernej warto skorzystać wtedy, gdy interesuje nas osiągnięcie konkretnego stopnia oczyszczenia – konkretnego efektu. Obróbka strumieniowo-ścierna sprawdzi się zarówno do czyszczenia rur, zasuw, elementów ogrodzeń (np. przęseł, bram), jak i do czyszczenia znacznie większych konstrukcji stalowych i zbiorników, części maszyn budowlanych i rolniczych, a nawet do czyszczenia samochodów, przyczep, ciągników, czy jachtów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana