Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy firma nie kwalifikuje się do restrukturyzacji?

Restrukturyzacja to bardzo dobre rozwiązanie dla zadłużonych przedsiębiorców, którzy mają problemy z płynnością finansową. Jest to także rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą nadal prowadzić działalność, a nie chcą ogłaszać jej upadłości. W końcu głównym celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości. Podpowiadamy, do kogo skierowana jest restrukturyzacja, a kto się do niej nie kwalifikuje!
Dla kogo przeznaczone jest postępowanie restrukturyzacyjne?
Restrukturyzacja przeznaczona jest dla dłużników niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością. Przy czym opóźnienie w spłacie zobowiązań musi przekraczać 3 miesiące lub zobowiązania muszą przekraczać wartość aktywów firmy, a stan ten utrzymywać się przez co najmniej 24 miesiące. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili. Na restrukturyzację najlepiej się zdecydować już w sytuacji zagrożenia niewypłacalnością. Na postępowanie restrukturyzacyjne mogą zdecydować się przedsiębiorcy, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, handlowe i partnerskie.
Podczas składania wniosku o restrukturyzację, warto złożyć również wniosek o upadłość przedsiębiorstwa. Dlaczego warto zrobić taki krok? Otóż jeżeli przedsiębiorca nie zakwalifikuje się do restrukturyzacji, wówczas sąd rozpatrzy wniosek o upadłość. Zgodnie z prawem, jeżeli firma kwalifikuje się zarówno do restrukturyzacji, jak i upadłości, to wniosek o restrukturyzację zawsze ma pierwszeństwo.
Kiedy sąd odmówi otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego?
Są sytuacje, w których restrukturyzacja nie może dojść do skutku. Sąd może odmówić restrukturyzacji, jeżeli jej skutkiem byłoby pokrzywdzenie wierzycieli, a także gdy nie zostanie uprawdopodobniona zdolność przedsiębiorcy do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania i zobowiązań – podkreśla ekspert z Kancelarii Burkot Legal z Łodzi.
Suma spornych wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem nie może także przekraczać 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem, gdyż sąd odmówi otwarcia przyspieszonego postępowania układowego.
Dłużnik powinien udzielać nadzorcy układu pełnych i prawdziwych informacji, które można wykorzystać w postępowaniu restrukturyzacyjnym, a także udostępniać wymagane dokumenty dotyczące majątku i zobowiązań. W przeciwnym razie narusza on przepisy prawa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana