Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie zastosowanie mają gazy techniczne? Główne rodzaje i oznakowanie
Gazy techniczne to gazy lub mieszanki, które stosuje się w wielu dziedzinach między innymi w przemyśle czy w badaniach naukowych. Jakie jest ich zastosowanie? Poznaj główną klasyfikację gazów technicznych. Dowiedz się, jakie zastosowanie ma tlen czy dwutlenek węgla. Jak wygląda ich oznakowanie kolorami? Jaka jest ich cena? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule!
Zastosowanie gazów technicznych
W przypadku tlenu stosuje się go w hutnictwie. Umożliwia spalanie. Połączony z gazem palnym pozwala:
- ciąć,
- spawać,
- lutować.
Wpływa także na wzrost temperatury płomienia. Zawiera mieszaniny osłonowe w spawaniu. Jego zadaniem jest także wydajność reakcji utleniania. Możliwe jest dzięki niemu uzdatnianie wody czy oczyszczanie ścieków. Poza tym ma zastosowanie w medycynie.
Dwutlenek węgla z kolei stosuje się w przemyśle spożywczym. Odpowiada za wytwarzanie gazowanych napojów, konserwację żywności czy ochronę podczas pakowania. Wpływa także na przyspieszenie procesu dojrzewania owoców i warzyw. Pozwala na produkcję aerozoli czy pianek. Stanowi gaz osłonowy w trakcie spawania sposobem MAG. Możliwe jest dzięki niemu usuwanie zanieczyszczeń. W tym celu dodaj go do płukania masy celulozowej. Poza tym chłodzi i czyści w formie suchego lodu.
Natomiast acetylen ma właściwości umożliwiające gazowe spawanie. Oprócz tego pozwala na: czyszczenie, nagrzewanie płomieniowe, hartowanie, prostowanie, twarde lutowanie. Wodór za to znajduje zastosowanie w przemyśle chemicznym. Umożliwia syntezę alkoholu metylowego czy amoniaku. Umożliwia także wytwarzanie sztucznych nawozów. Można go stosować w naftowym przemyśle. Może być używany do odsiarczania i izomeryzacji. Natomiast etylen pozwala na produkcję polietylenu i kopolimerów, jak również tlenku etylenu czy etylobenzenu. Fluowodór z kolei pozwala trawić szkło, jak również pozyskiwanie benzyn lub tworzenie fluoropochodnych związków organicznych.
Jaki jest podstawowy podział gazów technicznych?
Jeśli chodzi o podstawową klasyfikację, to stosowane w przemyśle spawalniczym gazy techniczne mogą być palne lub osłonowe. Spośród palnych wyróżnia się tlen, propan, butan i acetylen. Pozwalają doprowadzić do wysokiej temperatury podczas spawania. Natomiast zadaniem osłonowych jest ochrona spoin lub łuku przed nieodpowiednim działaniem atmosferycznych gazów. Zaliczają się do nich: azot, argon i dwutlenek węgla.
Oznakowanie butli gazowych
Warto wiedzieć, że butle gazowe oznakuje się według normy EN 1089-3. Butle z gazem LPG nie są nią objęte. Na czaszy butli znajduje się oznaczenie kolorystyczne. Natomiast cylindryczne części malowane są w Polsce: acetylen – na ciemnoczerwono, tlen – na niebiesko, dwutlenek węgla – na jasnozielono. Natomiast gazy do oddychania i medyczne mają białą barwę. W sytuacji czystych i specyficznych gazów oznakowanie jest następujące: argon – ciemnozielony czy hel – brązowy. Warto także poznać wymiary butli do gazów technicznych. Ważą od 5 do 33 kilogramów.
Jak znaleźć najlepsze gazy techniczne w największych miastach w Polsce?
Poniżej znajdziesz linki do rankingów polecanych firm oferujących gazy techniczne w największych miastach Polski:
gazy techniczne Toruń gazy techniczne Warszawa
gazy techniczne Kraków gazy techniczne Gdańsk
Koszt gazów technicznych
W zależności od miasta i wymiarów butli cennik gazów technicznych jest różny. Zwykle kwota wynosi od 50 do 200 złotych. Dobrze jest, abyś porównał ceny kilku firm. Zazwyczaj przedsiębiorstwa dostarczają do 3 dni roboczych. Ponadto możliwe jest zamówienie gazów technicznych z innymi produktami, dzięki czemu cena jest mniejsza.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana