Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie zalety mają systemy rejestracji czasu pracy (RCP)?
Zarządzanie pracownikami, zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach, wymaga korzystania z nowoczesnych technologii. Kontrola czasu pracy stanowi nieodłączny element w wielu firmach, a obecnie można ją przeprowadzać w sposób automatyczny. Wszystko dzięki systemom RCP, które pozwalają na elektroniczne gromadzenie danych na dysku komputera. Istnieje kilka wariantów takiego rozwiązania, jednak każde daje te same korzyści.
W jaki sposób działa system RCP?
Tego rodzaju technologie stają się coraz bardziej popularne zarówno w mniejszych przedsiębiorstwach, jak i dużych korporacjach. Bardzo często rejestrację czasu pracy pracowników można spotkać we wszelkich zakładach produkcyjnych czy też halach magazynowych. Systemy składają się z trzech podstawowych elementów, czyli:
Przeczytaj również: Serwis systemu sygnalizacji pożaru – wszystko, co warto wiedzieć
rejestratorów z czytnikami,
identyfikatorów dla pracowników,
oprogramowania informatycznego, które zapisuje sczytane dane.
Warto zaznaczyć, że rozwój możliwości w zakresie urządzeń i instalacji teletechnicznych sprawia, że istnieją różne rodzaje czytników oraz sposobów rejestracji danych. Najpopularniejszy wykorzystuje do tego identyfikatory w postaci kart magnetycznych, które zbliża się do rejestratora, bądź wpisywanych przez pracowników kodów PIN. W bardziej zaawansowanych wersjach odbywa się to na przykład poprzez odcisk palca lub skanowanie siatkówki oka bądź całej twarzy. Ostatnie są oczywiście najdroższym rozwiązaniem ze wszystkich dostępnych. Niezwykle istotną funkcję w całym systemie pełni oprogramowanie do ewidencji czasu pracy. To właśnie ono ma za zadanie pobierać dane z czytnika – wejścia, wyjścia, przerwy, nadgodziny czy pracę na zmianie nocnej. Właściwa konfiguracja względem kalendarza, obowiązujących przepisów i wewnątrzfirmowego regulaminu pozwala na zestawianie tych informacji oraz ich analizę.
Dlaczego warto wdrożyć elektroniczną ewidencję czasu pracy?
Nowoczesne systemy RCP, których wdrożenie oferuje między innymi firma Peranek z Warszawy, to odpowiedź na powszechną cyfryzację. Skutecznie zastępują one papierowe listy obecności, przyczyniając się tym samym do sprawniejszego obiegu dokumentów oraz informacji w firmie. Ponadto stanowią sposób na zdyscyplinowanie pracowników – zmniejszanie nadużyć w postaci spóźnień lub wcześniejszych wyjść. Elektroniczne monitorowanie czasu pracy przekłada się także na optymalizację kosztów związanych z zatrudnieniem osób, ponieważ zebrane dane umożliwiają precyzyjne obliczanie wynagrodzenia. Warto również znaczyć, że wykorzystywanie z nowych technologii w zarządzaniu, wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. W znaczny sposób ułatwiają również pracę działowi kadr, ponieważ przyspieszają analizę danych oraz przygotowanie wypłat dla pracowników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana