Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie zagrożenia niosą ze sobą gryzonie i jak im zapobiegać?
Dzikie gryzonie, czyli przede wszystkim szczury i myszy, przez wiele osób uważane są za odrażające. Kwestie estetyczne nie są jednak jedynym i na pewno nie najważniejszym problemem towarzyszącym ich pojawieniu się – należy pamiętać, że gryzonie są bardzo poważnym utrapieniem dla gospodarki i ekosystemu, a ponadto przenoszą liczne choroby, groźne nie tylko dla człowieka, ale również innych zwierząt.
Choroby przenoszone przez szczury.
Chorób, których nosicielami są dzikie gryzonie jest mnóstwo – wśród najgroźniejszych wymienić należy:- Choroba Weila – przenosi się przez odchody szczurów. Do zarażenia można dojść po kąpieli w stawach lub jeziorach, w których odchody te się znajdują. Choroba objawia się wysoką gorączką i bólem mięśni, jej następstwa to uszkodzenie nerek i wątroby, czasem również żółtaczka
- Gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym – tym terminem nazywana jest choroba wirusowa, która w większości przypadków objawia się podobnie jak grypa, ale może powodować zaburzenie odporności, a nawet (w 10% przypadków) wstrząs i śmierć. Roznosi się poprzez odchody oraz krew i ślinę gryzoni, do zakażenia dochodzi drogą wziewną.
- Szczurza gorączka – wywoływana jest przez śrubkowca mniejszego, rozwijającego się w układzie oddechowym gryzoni. Do zakażenia dochodzi np. poprzez ugryzienie zakażonego szczura. Główne objawy choroby to zapalenie stawów, gorączka oraz wysypka. Nieleczona choroba może zakończyć się śmiercią.
- Hymenolepioza – wywoływana przez tasiemca szczurzego lub tasiemca karłowatego. Może powodować uszkodzenia jelit, a także bóle brzucha, wymioty, utratę apetytu oraz zaburzenia snu.
Wpływ gryzoni na gospodarkę i ekosystem
Szczury i myszy nie bez przyczyny nazywane są szkodnikami. Są to gatunki bardzo ekspansywne, na co składa się ich szybkość rozmnażania i rozwoju (jedna samica jest w stanie w ciągu rodzić 6 razy, każdy miot składa się nawet z 12 osobników, które po kilku tygodniach same są gotowe do rozrodu), a także niezwykła żarłoczność i – w przypadku szczurów – agresja.-W bardzo krótkim czasie są one w stanie całkowicie zdominować dany teren, niszcząc lokalną faunę i florę, a także czyniąc poważne szkody w zbiorach – wyjaśnia przedstawiciel firmy Centrus, specjalizującej się w deratyzacji – Pozbycie się gryzoni jest bardzo trudne, dlatego warto zapobiegać takim sytuacjom poprzez zabezpieczanie budynków (łatanie wszelkich ubytków w ścianach oraz niepozostawianie resztek, które mogą stać się pożywką dla myszy i szczurów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana