Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie wymogi musi spełniać każdy kierowca ADR?
ADR to międzynarodowa konwencja oznaczająca przewóz materiałów niebezpiecznych. Jej przepisy dokładnie określają, które towary muszą być transportowane w szczególny sposób. Jest także zbiorem zasad ich bezpiecznego przemieszczania. Ponadto do takich przewozów powinni być zatrudnieni kierowcy, których zdrowie i kompetencje na to pozwalają. Jakiego rodzaju wymagania stawiane są kierowcom ADR?
Jakie są wymogi w stosunku do kierowców ADR?
Kierowcy, którzy podejmują pracę przez umowę ADR, są zobowiązani ukończyć odpowiedni kurs lub kilka kursów związanych z tą tematyką. W programie umieszczone są przepisy prawa międzynarodowego w sprawie przewozu towarów niebezpiecznych, sposoby postępowania z niebezpiecznym ładunkiem, a także procedury, jakie należy wdrażać w przypadku awarii sprzętu lub wypadku. Ponadto każdy z kandydatów na kierowców ADR, powinien mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy kategorii C lub C+E z dodatkowym kodem 95.
Niektóre przedsiębiorstwa takie, jak TransPoloniaGroup, które zatrudniają kierowców do przewozów ADR, organizują stosowne szkolenia, jak również kursy na prawo jady kategorii C+E. W takich przypadkach bywa, że kurs jest bezpłatny, o ile dany kierowca ma zamiar pracować dla przedsiębiorstwa. Kategoria prawa jazdy nadawana jest na stałe, ale za to kurs ADR powtarza się co 5 lat. Przemawia za tym fakt, że wciąż powstają nowe technologie i rodzaje towarów, a także sposoby ich zabezpieczania na czas transportu.
Praca po egzaminie
Gdy kierowca ADR rozpoczyna pracę, podlega ona ścisłym regulacjom. Prowadzący pojazd jest odpowiedzialny za towar na równi z przewoźnikiem, nadawcą, spedytorem, jak też jego odbiorcą. Zadaniem kierowcy jest na przykład skontrolowanie, czy wszystkie dokumenty dotyczące przewozu są kompletne, a także czy stan techniczny samochodu jest zadowalający i czy jest on prawidłowo oznakowany.
Sam kierowca ADR powinien być też wyposażony w dodatkowe przedmioty, takie jak ubranie ochronne, kamizelka ostrzegawcza, rękawice, apteczkę uwzględniającą rodzaj przewożonego towaru, a także dodatkowe wyposażenie pozwalające zabezpieczyć samochód w różnych sytuacjach.
Jakie towary zalicza się do niebezpiecznych?
Do towarów niebezpiecznych zalicza się wszystkie te substancje, które mogą się zapalić albo wybuchnąć, materiały żrące, radioaktywne, trujące i gazy. Transport wszystkich tych towarów jest możliwy tylko po spełnieniu określonych warunków. Dotyczą one zarówno sprzętu użytego do przewozu, jak i kierowców i osób pracujących przy takim ładunku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana