Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie worki nadają się najlepiej do segregacji śmieci?
Obowiązek segregacji śmieci wynika wprost z globalnego problemu zarządzania gospodarką odpadami i związanym z tym kryzysem ekologicznym. Większość zużytych opakowań zamiast stać się odpadem, zamienia się w cenne surowce, jeśli tylko trafi do odpowiedniego worka. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w lipcu 2017 r., każda z czterech wyodrębnionych frakcji oznaczona jest innym kolorem. Czy na tych kryteriach wybór worków do segregacji się kończy?
Ekspert z firmy ELTE:
Zasady segregacji unifikują oznakowanie czterech obowiązkowych frakcji – szkła, papieru, bioodpadów oraz tworzyw sztucznych i metali. Worki na śmieci powinny być zgodnie z zasadami oznakowane kolorami, a ponadto powinny też spełniać kryteria jakościowe, aby ułatwić zarządzanie odpadami w gospodarstwach domowych czy firmach. Bardzo dobrymi parametrami odznaczają się worki marki FIDO, którą oferujemy klientom.
Worki i pojemniki do segregacji odpadów zgodne z przepisami
W lipcu 2017 r. weszły nowe przepisy, które wprowadziły obowiązek rozdzielania odpadów na cztery frakcje – tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz bioodpady. Nowym zasadom towarzyszyły przepisy nakładające na gminy dodatkowe obostrzenia w związku z pilnowaniem poziomu segregacji odpadów na swoich terenach. Za tym nastąpił zmiany cen odbioru odpadów, które premiowały prawidłową segregację.
Zgodnie z nowymi przepisami, każda frakcja oznakowana jest innym kolorem. W zabudowie jednorodzinnej, z której odpady odbierane są bezpośrednio spod domu/gospodarstwa, worek musi mieć odpowiedni kolor.
do niebieskiego worka wrzucamy papier (gazety, dokumenty, zeszyty, tekturę, czyste papierowe torebki),
w worku żółtym składujemy metale i tworzywa sztuczne (butelki PET, opakowania po mleku i sokach z tetrapaku, opakowania po jogurtach itp.),
do worków białego i zielonego wrzucamy przezroczyste szkło i kolorowe,
w worku brązowym składujemy odpadki bio (pozostałości po gotowaniu, oprócz mięsa i kości), chyba że sami kompostujemy resztki żywności.
W blokach kolorem oznakowane są pojemniki na śmieci, kolor worka nie ma takiego znaczenia. Szczegółowe zasady segregacji warto sprawdzić bezpośrednio w gminie lub u odbiorcy śmieci.
Parametry worków na odpady
Korzystanie z wysokojakościowych worków na śmieci wpływa dodatnio na komfort segregacji. Np. worki na plastik i metal powinny być mocne, ponieważ ostre krawędzie zmiętych butelek lub wieczka metalowych puszek mogą je uszkadzać. Jakość worków na szkło powinna dawać gwarancję wytrzymania wagi właściwej butelkom i pojemnikom szklanym.
Worki na papier powinny być odpowiednio duże, ponieważ tektura, której w czasach popularności zakupów internetowych produkujemy dużo, nawet zmięta lub pocięta zajmuje więcej miejsca, niż plastik czy metal.
Bioodpady są jednym z trudniejszych do składowania odpadów, ponieważ zachodzą w nich procesy biologiczne. Worki na kompost powinny być grube, nieprzepuszczalne, aby nie wyciekał z nich płyn. Wiele gmin lub bezpośrednich odbiorców odpadów życzy sobie, aby bioodpady składowane były w specjalnych biodegradowalnych workach, plastikowe mogą zanieczyszczać kompost. Sprawdź, jak to jest u Ciebie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana