Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie właściwości odżywcze mają suszone owoce?
Suszone owoce są genialną przekąską na długie, jesienne i zimowe wieczory. Nie tylko kuszą bogactwem rodzajów, ale także rozbudzają w pamięci wspomnienia lata. Mogą być spożywane między posiłkami lub stanowić dodatek do śniadań, deserów czy koktajli. Jedni uważają je za doskonałe źródło witamin, błonnika i minerałów, a drudzy obawiają się kalorii i cukru zawartego w ususzonych owocach. Jakimi właściwościami tak naprawdę charakteryzują się suszone owoce?
Suszone owoce - zdrowe czy niezdrowe?
Mimo oczywistych walorów smakowych suszone owoce mogą budzić mieszane uczucia. Z jednej strony są produktami o wysokiej zawartości błonnika, wysokoenergetycznymi i łatwo przyswajalnymi. Zawierają witaminy E, A, C oraz witaminy z grupy B, a także stanowią doskonałe źródło innych składników mineralnych, w szczególności potasu, magnezu, manganu i miedzi. Nie da się im odmówić również zbawiennego wpływu na pracę organizmu. Niektóre z owoców wspierają układ trawienny, inne hamują procesy starzenia, a jeszcze inne pomagają się skupić i pozostać w pozytywnym nastroju na dłużej.
Przeczytaj również: Sposoby na wykorzystanie owoców suszonych BIO w kuchni
Z drugiej strony, procesy suszenia sprawiają, że znaczna ilość wody zawarta w owocach wyparowuje, pozostawiając po sobie skoncentrowaną dawkę cukru i znaczną ilość kalorii. W niewielkich porcjach nie powinny one nikomu zaszkodzić, ale niestety nie zawsze jest to takie proste. Cukier zawarty w suszonych owocach działa podobnie do tradycyjnych słodyczy – uzależnia i skłania do dalszego podjadania. Potrzeba sporo samokontroli, aby zakończyć jedzenie, zanim paczka daktyli czy chipsów bananowych stanie się pusta.
Mając na względzie jasne i ciemne strony suszonych owoców, można stwierdzić, że jednak lepiej je jeść niż nie jeść. Szczególnie, jeśli mają stać się alternatywą dla czekolady, żelków i innych niezdrowych słodkości. W rozsądnych dawkach stanowią świetne źródło energii, które przysłuży się zarówno osobom aktywnym, jak i tym przebywającym na diecie odchudzającej. Już kilka sztuk daktyli lub wiśni suszonych dodanych do śniadania może uatrakcyjnić jego smak, pokrywając zapotrzebowanie na cukier. Należy jednak pamiętać, aby sięgać po owoce, których skład nie był wzbogacany olejami roślinnymi lub dodatkowymi porcjami cukru. Tym bardziej należy unikać produktów konserwowanych za pomocą dwutlenku siarki. Jeśli owoce suszone mają być zdrowe, muszą pochodzić prosto z natury!
Najzdrowsze owoce suszone – musisz ich spróbować!
Skoro wiemy już, że warto sięgać po owoce suszone nie tylko od święta, pora zastanowić, które gatunki przyniosą organizmowi najwięcej dobrego.
Na pierwszy ogień możemy wziąć suszone jabłka – genialne i niezawodne w swojej prostocie. Ususzony plasterek jabłka w formie chrupiącego chipsa to idealna przekąska, którą można wziąć ze sobą do pracy, szkoły lub cieszyć się nią podczas wieczoru przy filmie. Witaminy i składniki odżywcze zawarte w jabłkach pomagają poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci. Ponadto, oczyszczają układ pokarmowy z niestrawionych resztek i przyśpieszają metabolizm.
Do utrzymania zdrowego i pięknego wyglądu przyczyniają się również składniki zawarte w suszonych owocach moreli. Już 3 sztuki dziennie wystarczą, aby skóra wyglądała promiennie i młodo. Beta-karoten, którego w morelach jest całe mnóstwo, nie tylko zabezpiecza organizm przed zbyt szybkim starzeniem się, ale także obniża ryzyko zapadnięcia na choroby cywilizacyjne czy nowotworowe. Co więcej, w tych niewielkich owocach można znaleźć także wapń, fosfor, żelazo, witamy B i C oraz znaczną ilość błonnika.
Równie korzystnie wpływa na organizm spożywanie suszonych fig. Ważnym składnikiem owoców figowca jest wapń, który reguluje działanie układu nerwowego oraz pracę mięśni. Z tego względu, powinny zainteresować się nimi rodzice – wapń zawarty w figach będzie wzmacniał kości oraz zęby dzieci. Figi charakteryzuje także wysoka zawartość magnezu i witaminy D. Dzięki nim jesteśmy w stanie ograniczyć uczucie stresu, odprężyć się i poprawić funkcjonowanie serca.
To tylko nieliczne rodzaje owoców, po które możesz sięgnąć w chwili tęsknoty za cukrem. Inne suszone produkty zasługujące na uwagę to np. śliwki, wiśnie czy gruszki. Podczas wybierania zdrowej przekąski kieruj się nie tylko właściwościami i zawartością witamin, ale także własnym gustem. Jedzenie, oprócz bycia zdrowym, powinno jeszcze dobrze smakować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana