Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie uprawnienia powinien posiadać doradca podatkowy?
Doradca podatkowy to jeden z tych zawodów zaufania publicznego, który został "uwolniony" z puli specjalności regulowanych. Oznacza to, że dzisiaj o wiele łatwiej jest ubiegać się o zdobycie uprawnień doradcy podatkowego. Nie oznacza to jednak, że taka osoba może mieć niższe kompetencje – nadal wymaga się od niej wykształcenia wyższego, zdania egzaminów, praktyki zawodowej i wpisu na listę doradców podatkowych. To zapewnia wysoki poziom doradztwa.
Doradca podatkowy a wymagania dla kandydatów
Aby zostać doradcą podatkowym, należy przede wszystkim posiadać wykształcenie wyższe. Osoby, które go nie posiadają, nie mogą liczyć na uzyskanie tego zawodu. Jak sugeruje biuro rachunkowe Status z Warszawy, takie obostrzenia mają na celu utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego i autorytetu doradcy podatkowego. Poza tym taka osoba musi być godna zaufania. Oznacza to, że posiada pełną swobodę czynności prawnych oraz posiada całkowite prawa publiczne. Warunkiem koniecznym jest również odbycie 6-miesięcznej praktyki w biurze doradztwa podatkowego, zdanie egzaminów oraz wpis na listę doradców podatkowych. Po zakończonej procedurze nadawania zawodu doradca podatkowy jest przygotowany do udzielania wsparcia przedsiębiorcom i innym osobom.
Przeczytaj również: Kompleksowe rozliczanie ZUS dla właścicieli firm – co warto wiedzieć?
W jakich dziedzinach może pomóc doradca podatkowy?
Zakres uprawnień i działania doradcy podatkowego jest bardzo szeroki. Dobrze o tym świadczy oferowane przez biuro rachunkowe Status doradztwo podatkowe Praga Południe. Zawód ten jest interdyscyplinarny i łączy w sobie zagadnienia z dziedziny prawa podatkowego i finansów. Ogromne znaczenie ma również prawo księgowe. Doradca podatkowy powinien wykazywać się wieloma umiejętnościami miękkimi – odpornością na stres, samodyscypliną i umiejętnością reprezentowania klienta przed urzędnikami. Dzięki biegłości w ww. dziedzinach zapewnia klientom wsparcie w:
Przeczytaj również: Błędy w rozliczeniach podatkowych - kiedy wymagają konsultacji z doradcą?
bieżącym prawie podatkowym;
przeglądach podatkowych;
przygotowywaniu dokumentów podatkowych;
sporządzaniu deklaracji podatkowych;
reprezentowaniu firmy przed urzędem skarbowym lub inną instytucją, której podlega klient;
optymalizacji procesów podatkowych.
Jak widać, zawód doradcy podatkowego jest obarczony sporą odpowiedzialnością. Dla zapewnienia sobie wsparcia w dziedzinie podatków warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego.
Przeczytaj również: Najważniejsze zasady dotyczące prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana