Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie umiejętności nabywa student po dziennikarstwie i komunikacji?
Wybór studiów to ważna życiowa decyzja, nie powinno się jej więc podejmować na szybko i bez poznania szczegółów kierunku. W przeciwnym razie może szybko okazać się, że studia, które miały być wymarzone, nie spełniają oczekiwań i nie stwarzają odpowiednich perspektyw zawodowych. Jak wyglądają studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja? Czego można się tam nauczyć i jak wykorzystać posiadaną wiedzę?
Czego można nauczyć się na dziennikarstwie?
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to interdyscyplinarny kierunek studiów, łączący w sobie zagadnienia z pogranicza różnych nauk humanistycznych i społecznych. Przyszły dziennikarz zdobywa na zajęciach wiedzą z zakresu socjologii, politologii, marketingu, medioznawstwa, językoznawstwa, historii, etyki, prawa i wielu innych. Ćwiczy również różnego rodzaju umiejętności – uczy się sprawnego i rzetelnego zdobywania informacji, tworzenia tekstów dziennikarskich, pracy z materiałem telewizyjnym i radiowym, obsługi sprzętów i programów komputerowych, a także prawidłowego wysławiania się i prowadzenia rozmów. Na studiach rozwija się również jego wrażliwość na kwestie społeczne – poznaje on między innymi roli mediów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa, uczy opisywać oraz diagnozować sytuację polityczną, ekonomiczną i społeczną. Jedną z uczelni oferującą studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna jest Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze.
Przeczytaj również: Czy warto studiować wychowanie fizyczne?
Dla kogo studia?
Podobnie jak w przypadku innych kierunków, dziennikarstwo i komunikacja społeczna nie są studiami dla każdego. Zakres materiału, a także możliwe perspektywy zawodowe po ukończeniu studiów powodują, że najlepiej na tym kierunku sprawdzą się osoby o dość określonych predyspozycjach. Przede wszystkim bardzo ważna jest aktywna postawa wobec wydarzeń rozgrywających się w społeczeństwie. Od absolwenta wymaga się zainteresowania zagadnienia ze świata polityki, kultury, mediów etc., a także wysokiej skrupulatności i zdolności do analitycznego myślenia. Przyszły dziennikarz musi być również zmotywowany do ciągłego poszerzania wiedzy i zdobywania nowych informacji z różnych dziedzin.
Przeczytaj również: Studia poprzez e-learning - dlaczego warto?
Gdzie można znaleźć pracę po dziennikarstwie?
Dziennikarstwo otwiera drogę do kariery nie tylko w tradycyjnych mediach, takich jak telewizja czy radio. Coraz częściej absolwenci tego kierunku są poszukiwani również w innych instytucjach i firmach – ich umiejętności komunikowania się oraz analizy danych doceniane są również w branży marketingowej oraz w instytucjach kulturalnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana