Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie ucho przyczepy zastosować w maszynach z przednia osią skrętną?
Wszystkie urządzenie ciągnione niezależnie od tego, czy są to przyczepy transportowe, czy też różnego rodzaju maszyny rolnicze lub budowlane muszą być podłączane odpowiednim sprzęgiem. Jego konstrukcja powinna gwarantować właściwą wytrzymałość na obciążenia statyczne i dynamiczne, a także być łatwa w obsłudze. Dotyczy to zaczepów montowanych na pojazdach i uszu zakładanych na dyszlach. Ważne także, by były one dopasowane do budowy sprzętu.
Jakie sprzęgi są stosowane najczęściej?
Rodzaj sprzęgu jest uzależniony od urządzenia, w którym zostanie on zamontowany. Jeśli chodzi o maszyny rolnicze, to popularnymi rozwiązaniami są klasyczne zaczepy ze sworzniem blokującym i widełkami, obsługiwane ręcznie. W nowszych urządzeniach dominują zaczepy typu Piton-Fix oraz zaczepy kulowe. W pierwszym przypadku ucho dyszla będzie zakładane na stały sworzeń, który jest blokowany zapadką ze sworzniem. Podobnie działa zaczep kulowy, jednak w tym przypadku ucho dyszla ma postać półsferycznej łyżki, która jest blokowana znajdującym się nad nią sworzniem. W zastosowaniach transportowych używa się zwykle automatycznych zaczepów transportowych z wysuwanym sworzniem, który blokuje się po tym, jak ucho naciśnie na zamontowany w gardzieli specjalny języczek. Gdy w grę wchodzą rodzaje uszu, to w przypadku zaczepów kulowych wykorzystywane są uszy z łyżką, a w pozostałych przypadkach z oczkiem. Ucho przyczepy transportowej będzie więc z reguły miało konstrukcję oczkową, a innych urządzeń – oczkową albo łyżkową.
Jak dopasować ucho przyczepy do konstrukcji ciągniętej maszyny?
Ucho dyszla musi być dopasowane nie tylko go rodzaju zaczepu, ale także jego wymiarów – łyżki mają wymiar 80 mm, natomiast oczka najczęściej 40 albo 50 mm, przy czym w przyczepach z reguły jest to 40 mm. Liczyć się będzie także dopuszczalne obciążenie – ta informacja jest jedną z najważniejszych ze względów bezpieczeństwa – a także budowa przyczepy lub ciągniętego urządzenia. Z wielu możliwości – uszu z flanszą, odłączanych lub wyposażonych w konsolę montażową – w przypadku przyczep z przednią osią skrętną wybiera się na ogół uszy do wspawania, łączone z zaczepem automatycznym ze sworzniem prostym. W przyczepach lub urządzeniach centralnoosiowych często wybiera się sprzęgi kulowe – uszy mogą być instalowane zarówno przez wspawanie, jak i mocowane śrubami. Szeroką ofertę zaczepów do maszyn i urządzeń ciągnionych oraz przyczep transportowych przedstawia firma Solid Hitch, specjalizująca się w systemach zaczepowych do ciężarówek oraz ciągników i maszyn rolniczych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana