Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są wskazania do powtórnego leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe owiane jest złą sławą. Wszystko przez jego czasochłonność, wysoki koszt i moc nieprzyjemnych wrażeń sensorycznych. I choć obecnie stomatolodzy dysponują nowoczesnym sprzętem, który umożliwia bezbolesne i precyzyjne leczenie endodontyczne, wciąż zdarzają się sytuacje, gdy nie kończy się ono sukcesem. Trzeba wówczas całą pracę nad chorym zębem wykonać od nowa. Kiedy powtórne leczenie kanałowe jest konieczne?
Leczenie „ostatniej szansy”
Leczenie kanałowe wykonuje się po to, by ocalić chory ząb przed ekstrakcją. W dużym skrócie polega ono na otworzeniu komory chorego zęba, oczyszczeniu jej i systemu kanałów zębowych z chorobowo zmienionej miazgi, zdezynfekowaniu zęba oraz wypełnieniu go gutaperką. Niestety leczenie endodontyczne niesie za sobą spore ryzyko powikłań choćby z tego względu, że jest prowadzone na uszkodzonym uzębieniu. Dlaczego więc dentystom zależy na tym, by chronić każdy ząb, nawet ten mocno zepsuty? Zęby są naturalną podporą dla tkanek twarzy, a każdy brak w uzębieniu może negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjenta. Nawet tak prozaiczna czynność jak gryzienie pokarmów może ulec upośledzeniu, na czym ucierpi cały układ pokarmowy. Dobry dentysta dołoży więc wszelkich starań, by ocalić każdy ząb, który kwalifikuje się do leczenia kanałowego.
Przeczytaj również: Jak uniknąć powikłań w leczeniu endodontycznym?
Kiedy konieczne jest reendo?
Reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe, bywa konieczne z kilku powodów. Jak tłumaczy stomatolog z gabinetu dentystycznego Baby-Dent NK Stomatologia Dzieci i Dorosłych w Białymstoku:
Przeczytaj również: Bonding zębów — czym jest i kiedy warto go wykonać?
„Najczęściej zabieg powtarza się z powodu ostrego stanu zapalnego toczącego się w zębie. Jego przyczyną mogą być niedokładnie oczyszczone z bakterii kanały zębowe, których budowa bywa bardzo skomplikowana. Leczenie kanałowe pod mikroskopem zwiększa precyzję dentysty, a tym samym niweluje ryzyko powtórnej endodoncji”.
Powtórne leczenie kanałowe zleca się też wtedy, gdy stomatolog wykryje niepokojące zmiany w tkankach okołowierzchołkowych lub gdy stwierdzi, że kanały zębowe zostały nieprawidłowo wypełnione podczas pierwszego zabiegu. Zdarza się, że leczenie endodontyczne trzeba powtórzyć przed założeniem uzupełnień protetycznych. Może się bowiem okazać, że do wypełnienia zębów zostały użyte materiały kiepskiej jakości, które mogą stanowić niemały problem podczas leczenia protetycznego.
Przeczytaj również: Leczenie kanałowe - kiedy jest konieczne i czego można się spodziewać?
Jak wygląda powtórne leczenie kanałowe?
Zabieg wygląda tak samo jak klasyczne leczenie kanałowe, z tym że najpierw dentysta musi usunąć z zębów stare wypełnienia. Konieczne jest też ponowne oczyszczenie kanałów, zastosowanie nowych materiałów wypełniających oraz służących do odbudowy zęba. Warto dodać, że zabieg reendo nie jest możliwy do przeprowadzenia, kiedy stan zapalny jest zbyt zaawansowany lub gdy korzeń zęba jest złamany bądź pęknięty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana