Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są stopnie patentu motorowodnego?
Patent motorowodny daje uprawnienia do prowadzenia jachtów motorowych. W zależności od uzyskanego stopnia, jednostki można prowadzić po wodach śródlądowych lub morskich, tylko w porze dziennej lub bez ograniczeń. Poszczególne stopnie określają też maksymalną długość kadłuba. Jakie są stopnie patentu motorowodnego, jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać patent oraz jakie uprawnienia daje każdy z nich?
Sternik motorowodny
Podstawowym stopniem jest patent sternika motorowodnego. Aby podejść do egzaminu, wystarczy ukończyć 14 lat – nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie. Nie trzeba również ukończyć kursu motorowodnego, jednak zdobyte w ten sposób wiedza i doświadczenie znacznie ułatwiają zdanie egzaminu.
Patent sternika motorowodnego uprawnia do prowadzenia jachtów motorowodnych po wodach śródlądowych bez ograniczeń, a po wodach morskich w strefie do 2 mil morskich od brzegu i wyłącznie w porze dziennej. Co więcej, w drugim przypadku długość kadłuba nie może przekraczać 12 metrów. Dodatkowo osoby poniżej 16. roku życia mogą prowadzić jednostki o maksymalnej mocy silnika do 60 kW (84 KM).
Morski sternik motorowodny
Aby uzyskać patent morskiego sternika motorowodnego, należy ukończyć 18 lat. Niezbędne jest także odbycie co najmniej dwóch rejsów morskich o łącznej długości 200 h żeglugi. Jedną z możliwości uzyskania niezbędnego stażu morskiego, jest skorzystanie ze zorganizowanych rejsów morskich, często połączonych ze szkoleniem – oferuje je np. Szkoła Żeglarstwa Magellan. Niezbędne jest także zdanie egzaminu, który podobnie jak w przypadku patentu na sternika motorowodnego, składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Uprawnienia, jakie daje patent morskiego sternika motorowodnego to prowadzenie jachtów motorowodnych po wodach śródlądowych bez ograniczeń, a po wodach morskich możliwe jest prowadzenie jachtu o długości kadłuba do 18 m.
Kapitan motorowodny
Stopień morskiego sternika motorowodnego oraz odbycie kolejnych, co najmniej sześciu rejsów morskich o łącznej długości 1200 h żeglugi, uprawnia do uzyskania stopnia kapitana motorowodnego. Co ważne, niezbędne jest udokumentowanie samodzielnego prowadzenia statku o długości kadłuba powyżej 7,5 m przez co najmniej 400 h, odbycie co najmniej jednego rejsu powyżej 100 h na jachcie o długości powyżej 20 m oraz jednego rejsu po wodach pływowych z zawinięciem do co najmniej dwóch portów. Uprawnienia kapitana motorowodnego umożliwiają prowadzenie jachtów motorowych zarówno po wodach śródlądowych, jak i morskich bez żadnych ograniczeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana