Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są sposoby dezynfekcji przydomowych basenów?
Własny basen to duże udogodnienie, zwłaszcza w upalne dni. Taka kąpiel daje dużo przyjemności i jest doskonałym sposobem na relaks. Aby jednak móc w pełni cieszyć się z tego sposobu rekreacji bez przykrych konsekwencji, należy odpowiednio zadbać o czystość wody. Do tego służą właśnie różne preparaty chemii basenowej. Co zatem należy wiedzieć na temat systematycznej dezynfekcji zbiornika w ogrodzie?
Skutki kąpieli w brudnej wodzie
Tak samo, jak w przypadku basenów publicznych, tak i w przydomowych zbiornikach trzeba dbać o odpowiednie uzdatnianie wody, a w tym także jej dezynfekcję. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać czysta, to w rzeczywistości po każdej kąpieli pozostają w niej resztki naskórka, pot oraz liczne drobnoustroje. Korzystanie z tak zanieczyszczonej wody rodzi poważne zagrożenie dla zdrowia użytkowników. Do nieprzyjemnych dolegliwości można zaliczyć między innymi zatrucie pokarmowe, owsicę, zapalenie spojówek, pęcherza, a także grzybicę stóp. Bez względu na to, czy do basenu wchodzą jedynie domownicy, czy również zapraszani goście, należy przestrzegać zasad utrzymania właściwych warunków higieniczno-sanitarnych w niecce z pomocą odpowiedniej chemii basenowej.
Przeczytaj również: Poznaj zalety dezynfekcji wody za pomocą tabletek do basenu
Chlorowanie wody to podstawa
Taka metoda dezynfekcji wody jest powszechnie znana. Może mieć ona charakter stały, systematyczny lub szokowy. Druga z wymienionych cechuje się tym, że efekty są od razu widoczne. Stosuje się ją po napełnieniu niecki basenowej lub po dłuższej przerwie w użytkowaniu. Preparaty na bazie chloru są dostępne w postaci granulatu, tabletek bądź płynu, na przykład w ofercie firmy Chemoform Polska z Sosnowca. Nie należy ich jednak aplikować bezpośrednio do wody, ale korzystać do tego celu ze skimmerów oraz dozowników. Pozwalają one na skuteczne unieszkodliwianie mikroorganizmów oraz związków organicznych. Zaleca się, aby stężenie wolnego chloru mieściło się w przedziale 0,6-1 mg/l. Udogodnieniem w tym zakresie są specjalne urządzenia, które automatycznie regulują jego zawartość w zbiorniku kąpielowym.
Dezynfekcja aktywnym tlenem
To z kolei alternatywa dla opisanych wcześniej środków zawierających związki chloru. W odróżnieniu od nich aktywny tlen pozostawia wodę całkowicie bezzapachową i przyjemną dla skóry. Niemniej jednak jego skuteczność jest na tyle duża, że pozwala usunąć z prywatnych basenów bakterie oraz wirusy. Kolejny plus stanowi także to, że kąpieli można zażywać już po godzinie od dezynfekcji, gdzie w przypadku chlorowania szokowego muszą minąć co najmniej trzy godziny. Tego rodzaju chemia basenowa także występuje w postaci tabletek, płynu i granulatu. Przy stosowaniu preparatów tlenowych trzeba zapewnić ciągłą filtrację zbiornika, a stężenie aktywnego tlenu musi się utrzymywać powyżej 5 mg/l. Tę metodę warto wspomagać, wspomnianym już wcześniej, chlorowaniem szokowym, gdy woda stanie się mętna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana