Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są różnice między pogrzebem świeckim a katolickim?
Śmierć bliskiej osoby wiąże się z ciężkimi do wyrażenia emocjami. Głęboki smutek powoduje, że zaczynamy mieć problemy z nawet najprostszymi sprawami. Mimo tego musimy jakoś zająć się przygotowaniami do pochówku, który – jak na ostanie pożegnanie przystało – cechować powinien się godną i podniosłą atmosferą.
Nie jesteśmy oczywiście sami – o pomoc wypada poprosić rodzinę. Dziś także, gdy usługi pogrzebowe stają się coraz bardziej kompleksowe, nieocenione okaże się wsparcie zakładu pogrzebowego. Empatyczni pracownicy służyć będą radą, upraszczając przy okazji wszelkie formalności. Jeśli sytuacja tego wymaga, doświadczone firmy zajmą się również organizacją ceremonii świeckiej, której – według statystyk – coraz częściej życzą sobie Polacy. Więcej o tym napiszemy w dalszej części tekstu, gdzie skupimy się na różnicach występujących między tradycyjnym, katolickim złożeniem do grobu, a tym odbywającym się bez udziału księdza.
Wola zmarłego i życzenia rodziny
Forma pochówku świeckiego, czy też – jak się go czasem nazywa – humanistycznego, nie jest z góry określona. Nie istnieją przecież żadne normalizujące ją przepisy prawa, czy też powszechnie uznane zasady postępowania. Wszystko tak naprawdę zależy od woli zmarłego bądź życzeń jego spadkobierców. Mimo to możemy ogólnie uznać, że owa ceremonia zawsze składa się z dwóch części. Mamy na myśli organizowaną w domu pogrzebowym uroczystość, a także chwile spędzone na cmentarzu.
Mistrz ceremonii
Katolicka wersja ostatniego pożegnania wymaga rzecz jasna obecności księdza. Duchowny odprawia w kościele mszę nad trumną tego, który odszedł, rzadko korzystając przy tym z możliwości bezpośredniego opowiedzenia o nim. W przypadku obrzędów świeckich, spotykamy się zazwyczaj z postacią mistrza ceremonii. Osoba ubrana w prostą, czarną togę, rękawiczki oraz cylinder dba o to, by cała uroczystość toczyła się według opracowanego wspólnie z rodziną scenariusza.
Przebieg świeckiego pożegnania
Przebieg obrzędów powinien skupiać się na jak najlepszym uczczeniu pamięci o zmarłym. Nierzadko puszcza się więc jego ulubiony utwór muzyczny; a nawet wyświetla prezentację zawierającą zdjęcia i filmy przedstawiające nieżyjącego. Zdarza się, że najbliżsi wraz z przyjaciółmi występują na środek, dzieląc się swoimi przemyśleniami. Tutaj również nie ma reguły – każdy mówi to, co czuje, czy są to słowa pełne żalu, czy też zabawne anegdoty. Tymczasem najistotniejszym elementem pogrzebu humanistycznego, pozostaje mowa wygłoszona przez wyżej wymienionego mistrza ceremonii. To symboliczne, emocjonalne pożegnanie zawsze na długo pozostaje w sercach zebranych.
Złożenie ciała w grobie
Jak powiedział nam pracownik katowickiego Zakładu Pogrzebowego „Piotr P&G”:
Podczas pochówku świeckiego, mamy rzecz jasna do czynienia z konduktem żałobnym. Złożeniu ciała do grobu towarzyszą kwiaty oraz wiązanki; nic nie stoi też na przeszkodzie, by zabrzmiała zwyczajowa „Cisza”. Zamiast krzyża spotkamy się natomiast z eleganckim, pionowym palem – lakierowanym bądź zdobionym w inny sposób.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana