Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są rodzaje sznurów gumowych?
Sznury gumowe to jeden z typów uszczelek. Są one w pełni lite. Mają te same kształt i grubość na całej długości. Solidność wykonania, elastyczność i doskonałe parametry izolacyjne sprawiają, że sznury gumowe skutecznie chronią nie tylko przed ucieczką ciepła, ale też przed powstawaniem wilgoci. W tym tekście przyjrzymy się rodzajom sznurów gumowych, procesowi ich powstawania oraz zastosowaniom.
Jak powstają sznury gumowe i jakie są ich zastosowania?
Sznury gumowe powstają z różnych mieszanek gumowych w zależności od tego, jakie ma być zastosowanie tego elementu. Uszczelnienia muszą spełniać normy techniczne, dlatego proces produkcji jest poprzedzony badaniami laboratoryjnymi surowca. W zależności od tego, jaki typ gumy zostanie zastosowany, uzyskuje się sznury o różnej twardości, porowatości i właściwościach izolacyjnych oraz szczelności. Sznury gumowe zalicza się do wyrobów tłoczonych. Proces produkcji polega na wulkanizacji ciągłej, a następnie kalibracji. Guma, jako materiał termoplastyczny, ułatwia formowanie uszczelek. Dlatego są one dostępne w najróżniejszych kształtach i wymiarach. W wytwarzaniu sznurów gumowych specjalizuje się firma Larkis. Sznury gumowe to skuteczne uszczelnienie odznaczające się niezawodnością i wysoką jakością. Świadczy o tym fakt, że ten typ uszczelek stosuje się np. na jednostkach pływających, w portach i na nabrzeżach. Stanowią nie tylko izolację, ale też element ochronny – rodzaj odbojnicy, dzięki której zapobiega się uszkodzeniu burty. Ze sznurów gumowych korzysta także przemysł. Sprawdzają się one jako materiał izolujący zbiorniki, w których zachodzą procesy wymagające wysokiej temperatury i wytwarza się wysokie ciśnienie. Zastosowanie sznurów gumowych zapewnia im hermetyczność. Stosuje się je także w motoryzacji i przemyśle maszynowym, do uszczelniania sprzętów elektronicznych oraz systemów wentylacji.
Rodzaje sznurów gumowych
Tak szerokie stosowanie sznurów gumowych byłoby niemożliwe, gdyby nie fakt, że są one wytwarzane w wielu rodzajach. Różnią się kształtem i wymiarami – to dwa najważniejsze kryteria podziału sznurów gumowych. Jeśli chodzi o kształt, zwraca się uwagę na przekrój sznura. Najczęściej jest on okrągły lub kwadratowy, ale dostępne są także inne warianty: eliptyczne, trapezowe, prostokątne. Sznury gumowe o przekroju kołowym są najbardziej wszechstronne. Można je spotkać zarówno w AGD, jak i w urządzeniach stosowanych w zakładach przemysłowych. Z kolei sznury o przekroju czworobocznym sprawdzają się jako elementy uszczelniające pokrywy zbiorników. Oprócz kształtu istotny jest też rozmiar. Tutaj wybór jest bardzo bogaty i obejmuje nie tylko standardowe wymiary, ale też sznury przygotowywane na zamówienie. Wybór jest więc niemal nieograniczony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana