Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza?
Oczyszczacze powietrza w XXI wieku stają się coraz popularniejsze i obecne w coraz większej ilości nie tylko prywatnych domów i mieszkań, ale także w pomieszczeniach biurowych. Poszczególne rodzaje i modele oczyszczaczy różnią się od siebie sposobem działania, liczbą możliwych stopni filtracji powietrza w pomieszczeniach oraz przede wszystkim rodzajem zastosowanych w nich filtrów. W artykule dokładniej opisujemy sposób filtracji powietrza w najczęściej wykorzystywanych oczyszczaczach powietrza, czyli w oczyszczaczach trzystopniowych oraz prezentujemy inne dostępne rodzaje filtrów.
Na czym polega działanie trzystopniowych oczyszczaczy powietrza?
Zdecydowanie największa ilość dostępnych obecnie na rynku oczyszczaczy powietrza działa w trybie oczyszczania trzystopniowym, na który składają się:
- Filtr wstępny
- Filtr HEPA
- Filtr węglowy
Oczyszczacze powietrza, w których zastosowano takie rodzaje filtrów gwarantują naprawdę bardzo dużą skuteczność działania, dlatego też inne rodzaje filtrów są stosowano już nieco rzadziej. Na czym dokładnie polega działania filtrów w trzystopniowych oczyszczaczach powietrza?
Filtry wstępne
Filtr wstępny to pierwszy rodzaj filtra, który można zobaczyć zaraz po zdjęciu pokrywy zewnętrznej oczyszczacza. Głównym zadaniem stawianym przed filtrami wstępnymi jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, które inaczej mogłyby zapchać inne filtry. Na filtrach wstępnych zatrzymują się więc np. drobinki kurzu, większe pyłki czy sierść psa lub kota. Z tego względu wybierając oczyszczacz powietrza zawsze warto jest sprawdzić, czy posiada on filtr wstępny, ponieważ bez niego najprawdopodobniej dużo częściej będzie trzeba wymieniać pozostałe filtry. Filtry wstępne mogą mieć różną budowę, ale najczęściej są zbudowane z drobnej siateczki połączonej utrzymującymi ją aluminiowymi lub plastikowymi elementami.
Co bardzo istotne, podczas normalnego użytkowania oczyszczacza powietrza, filtr wstępny należy przynajmniej raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie wyczyścić, najlepiej po prostu pod wodą. Jeżeli nie będziemy tego robili, to zmniejszy się po prostu wydajność całego urządzenia, ponieważ zmniejszy się w nim przepływ powietrza.
Filtry HEPA/EPA
Skrót HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air) oznacza wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. Jest to główny filtr, który odpowiada za wydajność całego urządzenia i za pochłanianie większości zanieczyszczeń z powietrza. Filtry HEPA są zbudowane z połączonych ze sobą w formie harmonijki bardzo cienkich arkuszy, które są pokryte mikroskopijną warstwą włókna szklanego. Stosowanie oczyszczaczy powietrza z filtrem HEPA jest naprawdę bardzo skuteczne i jest zalecana m.in. alergikom i astmatykom. Co więcej za pomocą filtrów HEPA możliwe jest również zapewnienie dużej sterylności np. na salach operacyjnych i zabiegowych w szpitalach czy w przychodniach lekarskich.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu z wyposażeniem biur Essi: Filtry HEPA lub filtry EPA naprawdę są najważniejszym elementem w każdym oczyszczaczu powietrza. To właśnie one odpowiadają za usuwanie z powietrza groźnych dla zdrowia pyłów zawieszonych, roztoczy kurzu, pyłków, a także wirusów i bakterii. Skuteczność filtrów HEPA w sprzedawanych obecnie urządzeniach domowych ocenia się między 95% a 99,95%. Dokładny wynik zależy od rodzaju zastosowanego filtru HEPA.
Obecnie w oczyszczaczach powietrza stosowany jest jeden z czterech rodzajów filtrów HEPA lub starszej jego wersji EPA:
- Filtry EPA klasy E11, które gwarantują skuteczność filtracji na poziomie 95%,
- Filtry EPA klasy E12, które gwarantują skuteczność filtracji na poziomie 99,5%,
- Filtry HEPA klasy H13, które gwarantują skuteczność filtracji na poziomie 99,95%,
- Filtry HEPA klasy H14, które gwarantują skuteczność filtracji na poziomie 99,995%.
Najczęściej w domowych oczyszczaczach powietrza stosuje się filtry E11, E12 lub H13. Filtry H14 są zarezerwowane głównie dla specjalistycznych urządzeń, które używa się m.in. w szpitalach. Jeszcze kilka lat temu stosowano także filtry EPA klasy E10, które jednak gwarantowały skuteczność filtracji zaledwie na poziomie 85% i dziś już raczej się ich nie stosuje.
Filtry węglowe
Ostatnim rodzajem filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza są filtry z węglem aktywowanym. Ich zadaniem jest neutralizacja organicznych zanieczyszczeń gazowych, z którymi nie radzą sobie inne rodzaje filtrów. Oczyszczają więc powietrze z lotnych związków organicznych i z odorów, czyli ze związków gazowych które odznaczają się brzydkim zapachem.
Filtr węglowy wyglądem przypomina plaster miodu. W jego wnętrzu znajdują się granulki węgla, które są równomiernie rozłożone na całej powierzchni filtra, tak żeby przepływające przez filtr powietrze miało z nimi jak najlepszy i najpełniejszy kontakt.
Inne rodzaje filtrów stosowane w oczyszczaczach powietrza
Wskazane wyżej rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza nie są jednak jedynymi, jakie można znaleźć w dostępnych na rynku urządzeniach. Niektórzy producenci zamiast wspomnianych 3 filtrów oferują inne rozwiązania, które jednak nie zawsze są w pełni skuteczne. Tymi rozwiązaniami mogą być np. filtry elektrostatyczne, których naładowana ujemnie powierzchnia przyciąga naładowane dodatnie drobiny kurzu i pyłki, filtry zimnokataliczne, które powodują rozkładanie lotnych związków organicznych czy filtry wodne, w których pochłaniane zanieczyszczenia są przekazywane do pojemnika z wodą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana