Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są główne zalety recyklingu?
Recykling to w dzisiejszych czasach niezwykle ważna metoda gospodarowania odpadami. Niestety, wiele osób wciąż nie dostrzega zasadności powtórnego wykorzystania surowców. Co więcej – spore grono bardzo krytycznie podchodzi do kwestii domowej segregacji odpadów, która jest kluczowa dla prawidłowego ich przetwarzania. Często wynika to z niskiej świadomości na temat tego, jakie korzyści może przynieść recykling.
Czym jest recykling?
W dużym skrócie recykling to szereg procesów, polegających na odzyskaniu z odpadów surowców, które mogą zostać wykorzystane ponownie w cyklu produkcji. Surowce takie nazywamy surowcami wtórnymi – zaliczamy do nich przede wszystkim różnego rodzaju tworzywa sztuczne, szkło, metale oraz papier. W pozyskiwaniu tych materiałów z odpadów specjalizują się odpowiednie firmy, takie jak przedsiębiorstwo Eko-Jumir.
Zalety recyklingu – mniejsze zanieczyszczenie środowiska
Główną ideą odzysku i ponownego wykorzystania surowców jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Recykling działa w tym temacie wielopłaszczyznowo:
- Przede wszystkim: odzyskując surowce wtórne zapobiegamy przedostawaniu się do środowiska toksycznych związków chemicznych i pierwiastków – mówi przedstawiciel Eko Jumir – Chodzi tutaj przede wszystkim o plastiki, które podlegają stopniowemu rozkładowi, oraz metale ciężkie, takie jak ołów. Wspomniane związki z czasem przedostają się do gleby i do wód gruntowych, powodując ich skażenie, które jest szkodliwe nie tylko dla zdrowia ludzkiego, ale i całego ekosystemu.
Recykling pozwala również znacząco ograniczyć:
- Wielkość wysypisk śmieci – odpady, które trafią do wtórnego przetworzenie nie są składowane na wysypiskach. Warto pamiętać, że wysypiska stanowią zagrożenie dla lokalnego środowiska i obniżają wartość okolicznych gruntów
- Koszt energii do pozyskania surowców i tworzyw – powtórne wykorzystanie już istniejących surowców oznacza, że nie ma potrzeby ich produkowania. Pociąga to za sobą mniejsze koszty na pozyskiwanie energii, a także zmniejszone zanieczyszczenie środowiska, które jest skutkiem ubocznym procesów produkcji czy transportu
- Mniejsze zniszczenie naturalnego krajobrazu – niektóre z surowców pozyskiwane są ze środowiska naturalnego. Przykładem jest piasek oraz inne kruszywa, które wydobywa się z kopalni odkrywkowych lub dna rzek. Ponowne wykorzystanie szkła lub gruzu pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na surowce i tym samym eliminuje konieczność dewastacji środowiska.
Co z tego mamy?
Korzyści środowiskowe nie przemawiają jednak do wszystkich – wciąż jest spore grono osób, które nie doceniają roli, jaką odgrywa w naszym życiu czyste otoczenie. Recykling służy nie tylko środowisku, ale również gospodarce, co w wymierny sposób odczuwamy wszyscy, niezależnie od naszych przekonań. W jaki sposób do tego dochodzi? Odzyskiwanie już raz użytych surowców jest po prostu tańsze niż ich wyprodukowanie – zamiast poświęcać energię na wytworzenie szklanej butelki, w której kupujemy napoje, producent może użyć umytej butelki, która została już raz użyta. Pamiętajmy, że wszystkie koszty ponoszone przez producenta pokrywamy w cenie produktu. Dlatego powinno nam zależeć, by były one jak najniższe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana